گن پروتز سینه – تا چه مدت از سوتین های طبی پروتز پستان استفاده کنیم؟

فهرست مطالب

اگر به دنبال انجام جراحی پروتز سینه و کاشت ایمپلنت ها ، برای بهبود فرم و اندازه سینه ها بوده باشید حتما در خصوص مراقبت های لازم بعد از عمل و استفاده از گن پروتز سینه که به نام سوتین طبی نیز شناخته می شود شنیده اید! ما در این مقاله در ارتباط با ضرورت استفاده از گن پروتز سینه و تنوع آن و ویژگی های مختلف موثر بر کارایی گن ها صحبت خواهیم کرد تا با درنظر گرفتن شرایط خود ، مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

 

گن پروتز سینه - دکتر رفیع

 

گن پروتز سینه چیست ؟

گن پروتز سینه یا سوتین طبی به لباس مخصوصی گفته می شود که به منظور بهبود فرم پستان ها ، شکل دهی به آن و کاهش تورم و درد پس از انجام جراحی کاشت پروتز پستان به توصیه پزشک استفاده می شود. این سوتین های طبی با کاهش حرکات بالاتنه ، نقش موثری در محدود کردن حرکات ایمپلنت و محافظت از بافت سینه دارند.

مهمترین مزایای استفاده از سوتین طبی بعد از جراحی ایمپلنت سینه:

هر چند که از نظر تعدادی از افراد ، استفاده از گن پروتز سینه تاثیر چندانی در نتیجه عمل ندارد اما باید گفت این روش مراقبت از نظر پزشکان تائید شده و نتایج موثری به شرح زیر دارد :

 • تسریع در روند ترمیم زخم ها :

به منظور جلوگیری از ایجاد بافت اسکار ناشی از برش های جراحی ، قرارگیری لبه ی برش ها روی هم و جوش خوردن بهتر آنها و ایجاد سطح هموار روی پوست پستان ، استفاده از گن مخصوص توصیه می شود.

 • کمک به بهبود پوست:

معمولا در چند هفته اول بعد از کاشت ایمپلنت سینه به صورت شبانه روزی نیاز به استفاده از این لباس دارید تا با ثابت نگه داشتن سینه ها و ایجاد فشار ملایم اما یکنواخت در تمام بخش ها و خون رسانی مناسب در تمام اندام، ناهمواری سطح پوست سینه از بین برود.

 • کاهش التهابات :

هر چند ایجاد التهاب و جمع شدگی مایعات در بافت های بدن بعد از جراحی به طور معمول اتفاق می افتد اما اگر این ورم مدت ها باقی بماند ، می تواند سبب بروز عفونت شود و به دنبال آن آثار کبودی نیز به جا خواهد ماند که استفاده از گن های طبی راهی برای درمان این مشکل است.

انواع گن کششی بعد از پروتز سینه :

انواع مختلفی از گن های کششی بعد از عمل پروتز سینه استفاده می شوند برخی از آنها تمام بالاتنه را پوشش می دهند و برخی دیگر فقط به منظور نگهداری سینه ها استفاده می شوند. با این حال 3 نوع مختلف از گن های کششی سینه نوشته شده است :

 1. گن فشرده سازی سینه :

این نوع از گن همان طور که از نام آن مشخص است سبب ایجاد فشار در تمام بخش های سینه شده و به منظور کاهش ورم و التهاب و ایجاد فرم جدید استفاده می شود.

 1. گن با تسمه قابل تنظیم :

این گن ها بر اساس شرایط بیمار و راحتی او قابل تنظیم هستند.

 1. گن با قفل جلو:

با توجه به اینکه بیمار در دوران نقاهت است و امکان انجام فعالیت های محدودی را دارد استفاده از گن طبی با قفل یا زیپ جلو می تواند امکان پوشیدن یا در آوردن لباس را برای فرد راحت تر کند.

ویژگی های اصلی گن طبی پس از پروتز سینه چیست؟

پس از اینکه عمل جراحی کاشت ایمپلنت برای بیمار انجام شود ، پزشک اطلاعات لازم را در خصوص مراقبت های ضروری بعد از آن و انتخاب لباس مناسب و گن مخصوص خواهد داشت. با این حال موارد زیر را در انتخاب سوتین طبی ، مورد نظر قرار دهید:

 • گشاد یا تنگ بودن غیر استاندارد :

به طور مشخص ، گن هایی که کاملا آزاد هستند تاثیری در فرم دهی سینه نخواهند داشت و در مقابل استفاده از گن هایی که تنگ هستند می تواند سبب وارد شدن فشار بیش از حد به سینه شود.

 • ایجاد فشار یکنواخت :

سوتین طبی باید تمام سطح سینه را در بر بگیرد و با ایجاد فشار یکنواخت سبب کاهش ورم آن شود.

 • ضد تعریق :

با توجه به لزوم استفاده از آن به صورت شبانه روزی به ویژه در هفته های اول پس از عمل ، نیاز هست به کیفیت ساخت دقت کنید و با در نظر گرفتن تاثیر منفی تعریق و احتمال ایجاد عفونت در محل زخم ها و بخیه ها ، جنس ضد تعریق انتخاب کنید.

 • امکان استفاده راحت :

این لباس جنبه کاملا درمانی دارد و هدف استفاده از آن کاهش درد ، ورم و التهابات ناشی از جراحی است ، از طرفی بیمار در دوران نقاهت نیاز به داشتن لباس هایی دارد که امکان پوشیدن یا در آوردن آنها آسان باشد بنابراین مواردی با طراحی ساده و آسان انتخاب مناسب تری خواهد بود.

سایر ویژگی های سوتین های طبی استاندارد :

 • قابل شستشو بودن
 • آنتی باکتریال بودن
 • ضد التهاب و ضد عفونت
 • عدم ایجاد فشار به زخم ها
بهترین جراح لیفت صورت در تهران - دکتر رفیع
دکتر رضا رفیع

دکتر رضا رفیع، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، با بیش از 20 سال تجربه، چهره و اندام شما را به شاهکاری از زیبایی تبدیل می کند.

0 0 آرا
امتیازدهی به مقاله
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر رضا رفیع

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه