جراحی پروتز باسن

جراحی پروتز باسن به منظور حجیم تر نمودن باسن انجام می گیرد بنابراین افرادی که مشکل کم بودن حجم چربی در باسن را دارند می توانند جهت رسیدن به اندامی زیباتر از این عمل جراحی بهره ببرند.( فوق تخصص جراحی پلاستیک )

در سال های اخیر ، جراحی پروتز باسـن درمیان خانم ها بسیار متداول شده است و طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است.

جنس پروتز باسن

پروتز باسـن از جنس سیلیکون کاملا منطف می باشد. در فرآیند ساخت و تولید پروتز باسـن به طبیعی بودن آن بسیار توجه شده است تا مطابق با باسن طبیعی ساخته شود.

پروتز باسن نیز مانند پروتز سینه انواع مختلفی دارد که بر اساس نظر پزشک متخصص نوع پروتز انتخاب می شود.

در جایگذاری پروتز باسـن باید به منظور پیشگیری از احتمال آمبولی از وارد نمودن پروتز به لایه های عمیق باسن خودداری نموده و آن را فقط به چربی زیر پوست وارد کرد ، بنابراین می بایست پزشک متخصصی که در این زمینه از تجارب کافی برخوردار است را انتخاب نمود.

پروتز باسن

کاندیدای مناسب پروتز باسـن

 • افرادی که به دنبال رفع مشکلات باسن و افزایش میزان اعتماد به نفس خود می باشند.
 • افرادی که خواهان برجسته شدن و افزایش سایز باسن خود هستند.
 • افرادی که درصدد دستیابی به اندامی زیبا و متوازن می باشند.
 • افرادی که به صورت ژنتیکی و مادرزادی دچار اختلالات ظاهری در ناحیه باسن خود هستند.

محل قرار گیری پروتز در باسن

محل قرارگیری پروتز درون باسن باید به نحوی باشد که به ناحی استخانی و اعصاب باسن آسیبی وارد نشود و دورتز از آن ها واقع شود.

به طور کلی پروتزهای باسن را می توان در یکی از نواحی ذیل جایگذاری نمود :

 • ناحیه زیر فاشیا
 • زیر عضلات باسن
 • لا به لای عضلات باسن

لازم به ذکر است که پزشک متخصص ، عموما شکاف های ایجاد شده را در بخش هایی از باسن که دچار فرورفتگی است ایجاد می نماید تا محل شکاف ها پس از جراحی مشهود نباشد.

جراحی پروتز باسـن به طور کلی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و حدودا 2 ساعت به طول می انجامد.

برش های لازم جهت قرارگیری پروتز باسـن

به منظور قرار دادن پروتز در باسن برش های مختلفی را می توان ایجاد نمود که این برش ها عبارتند از :

 • بخش فوقانی باسن در هر دو سمت
 • چین باسن در بخس تحتانی و محل اتصال به ران ها در طرفین
 • برش واحد در بخش تحتانی استخوان خاجی واقع در چین بین دو باسن
 • بخش داخلی هر طرف از باسن که در چین میانی دو طرف  مخفی می شوند.

پروتز باسن

جراح متخصص ، برش لازم را با اندازه ای بین 5 الی 8 سانتی متر و واقع در خط میانی بخش فوقانی چین بین دو باسن و ناحیه تحتانی استخوان خاجی ایجاد می نماید.

لازم به ذکر است که به دلیل واحد بودن برش ایجاد شده و فاصله مناسب آن از مقعد و آلودگی های آن منجر به کاهش احتمال بروز عفونت می شود و به راحتی توسط بافت های مجاور پوشانده شده ، لذا به سهولت قابل رویت نخواهد بود.

از آنجا که پس از ایجاد این نوع برش ، جراح فضای کافی جهت قرار دان پروتز در باسن را دارد عموما جراحان جهت انجام عمل پروتز باسـن از این نوع برش استفاده می کنند.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز باسن

نگرانی اصلی و بالقوه ، متقاضیان جراحی پروتز باسـن در خصوص دوره بهبودی این عمل جراحی می باشد. در این مبحث به طور دقیق جزئیات مراقبت های بعد از جراحی پروتز باسن بیان خواهد شد.

پیش از آن که به شرح مراقبت های بعد از عمل پروتز باسـن اشاره نماییم ؛ بهتر است متذکر شویم که به طور کلی بلافاصله پس از انجام عمل پروتز باسـن ، احساس می شود که ایمپلنت ها سفت هستند و در موقعیتی بالاتر از موقعیت مطلوب قرار گرفته اند ؛ نگران نباشید زیرا پروتز با گذشت زمان در موقعیت مناسب تری قرار می گیرد و  باسن تقریبا بعد از 6 هفته شروع به شکل گرفتن می کند.

بافت های باسن پس از انجام جراحی ، سریعا روند ترمیم را آغاز می نمایند و نهایتا 6 ماه پس از عمل بافت باسن به طور کامل بهبود می یابد و باسن فرم ایده آلی به خود می گیرد.

همچنین پس از انجام عمل پروتز باسـن ؛ به منظور رفع تورم ناشی از عمل ، به بیمار توصیه می شود از پوشش فشرده کننده باسن یا اصطلاحا گارمنت استفاده نماید.

دو تا سه روز بعد از جراحی پروتز باسن

درد و حساسیت متوسط ​​تا شدید در باسن طبیعی است. درد را با استفاده از داروهای تجویزی کنترل کنید. بیمار باید از نشستن ، خم شدن یا خوابیدن به پشت خودداری کند.

لازم به ذکر است که برخلاف بهبودی اکثر جراحی ها ؛ نشستن یا خوابیدن به پشت ، پس از جراحی پروتز باسـن توصیه نمی شود.

در حقیقت افراد تا زمانی که به طور کامل بهبود نیابند ، نشستن بیشتر از 10 تا 15 دقیقه برای شان دشوار و ناراحت کننده خواهد بود.

یک هفته بعد از جراحی پروتز باسن

درد و تورم بسیار کاهش می یابد. بیماران می توانند راه بروند و کارهای جزئی جسمی را شروع کنند ( نشستن یا خم شدن هنوز باید محدود باشد ).

پروتز باسن

دو هفته بعد از جراحی پروتز باسن

بیماران معمولا در این ایام می توانند به حالت عادی بنشینند و به پشت بخوابند.  حتی می توانند پیاده روی داشته باشند ؛ درد در این مرحله بسیار کمتر است ، اما در ناحیه جراحی شده همچنان تورم وجود دارد.

در این بازه زمانی ، افراد چنانچه شغل شان نیاز به فعالیت بدنی زیاد نیاز نداشته باشد ؛ می توانند به محل کار خود بازگردند.

سه تا چهار هفته بعد از جراحی پروتز باسن

بیشتر کبودی یا تورم در ناحیه باید برطرف شود. اگرچه ممکن است پیوندها همچنان سفت و محکم باشند.

پنج تا شش هفته بعد از جراحی پروتز باسن

کبودی و تورم برطرف می شود و نتایج نهایی را نشان می دهد. جراحان معمولا بیماران را در این مرحله از دوران نقاهت عمل پروتز باسـن ، ترغیب می کنند تا فعالیت های ورزشی خود را  از سر بگیرند.

سایر مراقبت های بعد از جراحی پروتز باسن

 • هنگام استفاده از سرویس بهداشتی ، به جای نشستن کمی چمباتمه بزنید.
 • از یک بالش نرم در زمان نشستن استفاده کنید.
 • تا زمان بهبودی کامل از رانندگی خودداری کنید.
 • از تلاش برای مشاهده جای زخم یا برش جراحی ، خودداری کنید ؛ زیرا این کار می تواند زخم را باز کند.
 • زمانی که در رختخواب هستید ، مچ پای خود را ( با حرکت انگشتان خود به بالا و پایین ) خم کنید و با این کار مانع لخته شدن خون در پاها شوید.

در رابطه با زخم جراحی باید اشاره داشت که جراحی پروتز باسـن ، در صورتی که توسط جراح پلاستیک ماهر انجام شده باشد ،  در مکانی نامشخص ( معمولا در چین بین برجستگی باسن ) ایجاد شده و به وضوح قابل رویت نخواهد بود و به طور کلی به مرور زمان ، کمرنگ شده و دیگر قابل مشاهده نمی باشد.

به خاطر داشته باشید که بهبودی از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است ، زیرا تحمل درد و پاسخ بهبودی در هر فرد متفاوت است.

هزینه جراحی پروتز باسن

جراحی پروتز باسن ، یک جراحی زیبایی بوده و در نتیجه هزینه آن به هیچ عنوان تحت پوشش بیمه نمی باشد ؛ لذا افرادی که قصد انجام این عمل جراحی را دارند باید کلیه هزینه های آن را خودشان بپردازند.

احتساب هزینه دقیق جراحی پروتز باسن ، نیازمند معاینه بیمار می باشد و به المان های مختلفی بستگی داشته و در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود.