مقصود از عمل ژنیکوماستی ، درمان بزرگی سینه آقایان می باشد. رسیدن به نتیجه قابل قبول و رضایت بخش از این جراحی ، همچون دیگر اعمال جراحی ، علاوه بر این که نیازمند انتخاب یک جراح متبحر و کارآزموده است ، مستلزم رعایت صحیح مراقبت های پس از جراحی نیز می باشد. از این رو آقایانی که تحت عمل جراحی ژنیکوماستی قرار گرفته اند ، می بایست در رعایت مراقبت های بعد از ژنیکوماستی ، دقت لازم را مبذول نمایند.

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست ؟

در اصطلاح پزشکی به بزرگی سینه مردان ، ژنیکوماستی اطلاق می گردد. ژنیکوماستی در واقع نوعی بیماری است که به دلیل تغییری که در ظاهر اندام فرد به وجود می آورد منجر به سلب اعتماد به نفس او شده و حتی در مواردی ممکن است با درد نیز همراه بوده و فرد را با مشکلاتی مواجه سازد. جراحی ژنیکوماستی ، با هدف درمان این بیماری انجام می پذیرد و باید توسط پزشکی که در درمان این بیماری دارای تخصص و تجربه می باشد انجام گیرد.

نکات و مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

همانطور که پیشتر اشاره شد ، مراقبت های پس از عمل ژنیکوماستی و تبعیت از دستورالعمل هایی که پزشک متخصص تجویز و توصیه می نماید زمینه ساز کسب موفقیت از این جراحی می باشد.

مصرف دارو

 • مصرف صحیح و به موقع داروهای تجویز شده پس از عمل ژنیکوماستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، البته باید از مصرف خودسرانه هر گونه دارو در این دوران پرهیز شود. بعضی از افراد به داروهای بیهوشی حساسیت دارند و بعد از بیهوشی دچار حالت تهوع می شوند. اگر شما نیز حساسیت دارید به پزشک اطلاع دهید تا برای تان دارو تجویز کند و حتما داروها را همراه غذا میل کنید.
 • به منظور تسکین درد ناشی از جراحی ، غالبا پزشک متخصص داروهای مسکن برای بیمار تجویز می کند و فرد با مصرف این داروها می تواند آن را به خوبی کنترل نماید.
 • حداقل تا دو هفته پس از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید؛ زیرا ممکن است منجر به کبودی در بدن تان شود.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی ژنیکوماستی

به اندازه کافی بخوابید؛ زیرا خواب و استراحت به اندازه، می تواند بهبودی شما را تسریع بخشد و اگر مشکل در خواب دارید، امکان دارد پزشک، داروهای خواب آور برایتان تجویز کند. افراد در هنگام خواب و استراحت تا زمانی که پزشک معالج آن ها توصیه نموده ، می بایست فقط به صورت طاقباز بخوابند و از خوابیدن به هر حالتی اعم از خوابیدن به پهلو و شکم که منجر به تحت فشار قرار گرفتن سینه می شود خودداری نمایند.

استحمام بعد از ژنیکوماستی

در 24 ساعت اول پس از جراحی ژنیکوماستی از دوش گرفتن خودداری کنید. هنگام دوش گرفتن فقط آب را مستقیماً به سمت سینه خود نگیرید و از خیس شدن برش ها خودداری کنید. خشک و تمیز نگه داشتن برش ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاهش ورم پس از عمل ژنیکوماستی

بعد از جراحی برای کاهش تورم توصیه می شود از کمپرس یخ استفاده شود. به دلیل بی حسی سینه ها، اگز کمپرس یخ مستقیما روی پوست قرار گیرد، ممکن است دچار آسیب به پوست شود و برای جلوگیری از این اتفاق، می توانید کمپرس یخ را دور یک حوله پیچانده و هر چند دقیقه یک بار از آن استفاده کنید.

 

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

فعالیت و ورزش بعد از ژنیکوماستی

 • افراد باید طی دوران نقاهت عمل ژنیکوماستی از انجام هر گونه حرکتی که سبب فشار آمدن به برش های جراحی می شود ، اجتناب نمایند.
 • از انجام فعالیت های ورزشی حداقل 2 هفته بعد از ژنیکوماستی خودداری کنید. پس از آن، می توانید همه تمرینات را دوباره انجام دهید، به جز آنهایی که بر روی سینه شما تمرکز دارند.
  در این دوران از محل کار خود مرخصی بگیرید؛ زیرا استراحت و فعالیت زیاد نداشتن، می تواند باعث کسب نتایج دلخواه تان شود و سریع تر بهبود یابید.

تغذیه پس از جراحی ژنیکوماستی

هیدراته ماندن به خصوص بعد از جراحی برای سلامتی تان بسیار مهم است. همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید و به طور مداوم آن را بنوشید. تغذیه و رژیم غذایی سالم به بهبودی سریع تر شما کمک می کند واز خوردن مواد غذایی فرآوری شده خودداری کنید.  مصرف سدیم خود را محدود کنید؛ زیرا باعث افزایش تورم می شود. میوه و سبزیجات فراوان را به رژیم غذایی روزانه تان اضافه کنید. درست غذا خوردن، بدن شما را از درون تغذیه می کند و به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنید.

سایر نکات مراقبتی

 1. استفاده از گن مخصوص تجویز شده تا مدت زمانی که پزشک معالج تعیین می کند ؛ ضروری می باشد زیرا به حصول نتیجه بهینه از عمل ، کمک شایانی می کند.
 2. مواجهه با هر گونه علائمی اعم از احساس درد در ناحیه قفسه سینه ، ضربان قلب غیرطبیعی و تنگی نفس نیازمند مراجعه سریع به پزشک می باشد ؛ چرا که بروز هر یک از این نشانه ها ممکن است درمان های تکمیلی و حتی بستری شدن در بیمارستان را ضروری سازد.
 3. اگر از بخیه های جذبی برای بستن محل برش ها استفاده شده باشد که به مرور در بدن حل می شود، اما اگر از بخیه های غیرقابل جزب استفاده شده است در زمان مشخص حتما برای کشیدن شان به پزشک مراجعه کنید.
 4. از کسی بخواهید، همراه شما به بیمارستان بیاید، چون هنگام ترخیص، شما به کسی نیاز دارید تا کمک تان کند.
 5. از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید؛ زیرا قرار گرفتن برش ها در معرض نور خورشید می تواند آن ها را تیره تر کند.
 6. اگر نگران اسکارهای بعد از جراحی هستید، هنگام بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 7. قبل و بعد از جراحی تا حد امکان استعمال دخانیات و مصرف الکل اجتناب کنید. مصرف آن ها می تواند به طور قابل توجهی بر بهبودی شما اثر گذار باشد، کبودی را افزایش و روند بهبود را کاهش دهد.

طبق توضیحات داده شده در این نوشته ، باید متوجه شده باشید که رسیدن به نتیجه دلخواه و داشتن دوره نقاهت بدون عوارض ، در گرو رعایت نکات فوق می باشد. دکتر رضا رفیع فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ، تمام موارد را پیش و پس از عمل با مراجعه کنندگان خود در میان می گذارد.