مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک از انواع روش های نوین به منظور پیکرتراشی بوده که به کمک این تکنیک می توان چربی های موضعی در نقاط مختلف بدن را حذف نمود. متقاضیان این عمل زیبایی با دانستن مراقبت های بعد از لیپوماتیک می توانند در روند بهبودی خود تاثیرگذار بوده و دوران نقاهت راحت تری را سپری نمایند.

لازم به ذکر است ، لیپوماتیک نسبت به دیگر روش های حذف چربی ، دارای خطرات و ریسک پایین تری بوده و خطر آمبولی در آن بسیار ناچیز است. در ادامه به مهمترین مراقبت های بعد از لیپوماتیک اشاره کرده ایم ؛ لذا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

 

تغذیه پس از عمل لیپوماتیک

 • چنانچه عمل لیپوماتیک تحت بی حسی موضعی انجام شده باشد می توانید بلافاصله پس از آن برنامه غذایی روزانه خود را داشته باشید. اما اگر تحت بیهوشی بوده اید نیاز است که 24 ساعت از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید.
 • به منظور جبران آب از دست رفته بدن حین عمل لیپوماتیک ، توصیه می شود از نوشیدن آب و آب میوه های طبیعی غافل نشوید.
 • همچنین بهتر است استفاده از نمک را به حداقل برسانید زیرا نمک تورم را تشدید می نماید.

فعالیت و تحرک بعد از عمل لیپوماتیک

 • چند ساعت اول را استراحت مطلق داشته باشید اما پس از آن سعی کنید پیاده روی های سبک انجام دهید.
 • به مدت 1 روز رانندگی نکنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین که به اندامتان فشار وارد می کند پرهیز نمایید.
 • در صورتیکه لیپوماتیک در ناحیه شکم انجام داده اید ، با توجه به شل بودن اولیه پوست ، باید به مدت 3 تا 5 روز از نشستن با زاویه 90 درجه خودداری نمایید ؛ چرا که پوست شکم چین خورده و مایعات میان سپتوم های آن تجمیع می گردد و در پی آن سروما تشکیل شده و همین امر علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک می گردد. از این رو به هنگام نشستن پیشنهاد می شود در وضعیت لم قرار بگیرید.

استفاده از گن های مخصوص لیپوماتیک

به جهت تخلیه آسان تر خونابه و مایعات میان بافتی و همچنین کاهش ورم بعد از لیپوماتیک ، بهتر است از گن های مخصوص لیپوماتیک که متناسب با سایزتان است ، استفاده نمایید. این گن را باید طبق دستور پزشک معالج خود برتن داشته باشید و فقط به هنگام استحمام می توانید آن را باز کنید.

سرگیجه بعد از عمل لیپوماتیک

احتمال دارد کمی احساس ضعف و سرگیجه داشته باشید ؛ در این صورت پیشنهاد می گردد بنشینید یا دراز بکشید تا وضعیت شما متعادل گردد. ترجیحا عمل برخاستن یا نشستن را با سرعت انجام ندهید ( به خصوص در زمان دستشویی رفتن ) زیرا احتمال زمین خوردن وجود دارد.

تهوع بعد از عمل لیپوماتیک

استفراغ و تهوع پس از تخلیه چربی می تواند برای بیمار رخ دهد که در این صورت بهتر است از قرص متوکوپرامید استفاده کنید.

ورم شکم بعد از لیپوماتیک

ورم و کبودی از شایع ترین عوارض پس از هر عملی می باشد. مدت زمان لازم برای بهبودی کامل این عوارض حدودا دو ماه است. به منظور کاهش ورم شکم بعد از لیپوماتیک می توانید با مشورت پزشک از تیلنول استفاده کنید. هرچه میزان تخلیه چربی بیشتر بوده باشد ، به طبع کبودی و ورم پس از آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

 

نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

تخلیه مایعات اضافه از زیر پوست می تواند علاوه بر کاهش تورم و کبودی در کمتر شدن درد نیز موثر باشد لذا برای کمک به خروج این مایعات بهتر است از ماساژ دادن شکم به سمت پایین بهره بگیرید.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

نحوه خوابیدن پس از عمل لیپوماتیک باید به گونه ای باشد که نواحی عمل شده تحت فشار قرار نگیرند ؛ همچنین چنانچه لیپوماتیک ران انجام داده اید ، بهتر است پاها را بالاتر از سطح بدن خود قرار دهید.

برخی دیگر از مراقبت های بعد از لیپوماتیک :

 1. تا زمانی که منافذ به خوبی جوش نخورده اند ، به منظور جلوگیری از عفونت ، باید از رفتن به سونا ، استخر ، جکوزی ، دریا و از این قبیل اماکن ، به شدت خودداری نمایید.
 2. از استعمال دخانیات تا بهبودی کامل و تا زمانی که جراح معالج برای شما مشخص نموده است ، اجتناب کنید. همچنین مصرف نوشیدنی های الکل دار را نیز در این دوران ترک نمایید.
 3. داروهای تجویز شده را به طور دقیق و کامل استفاده کنید.
 4. توصیه می شود غذاهایی که احتمال بروز یبوست را به همراه دارد میل نکنید.
 5. ممکن است در نواحی اطراف شکاف ها احساس خارش داشته باشید ، جای نگرانی نیست و از علائم بهبودی زخم می باشد. در صورتیکه این خارش برای شما قابل تحمل نیست می توانید با مشورت پزشک خود از داروهای ضد خارش کمک بگیرید.
 6. سعی کنید شکاف ها را تمیز نگه داشته و بعد از دو روز اول ، روزانه استحمام کنید. سوراخ ها را با آب و صابون بچه شسته ( صابون بدون اسانس ) سپس با حوله تمیز خشک نمایید.
 7. تا زمانیکه از محل های برش ، مایع خارج می گردد نیاز به پانسمان بوده و پس از آن دیگر نیازی نیست.
Call Now Buttonتماس با دکتر