آشنایی با مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن : لیپوساکشن ، نوعی عمل زیبایی پیکرتراشی است که چربی های مقاوم در مقابل رژیم های سخت غذایی و ورزش های سنگین را از بین می برد.

انجام عمل لیپوساکشن در حوزه اختیارات پزشکان جراح پلاستیک می باشد.

به طور کلی عمل لیپوساکشن ، مناسب افرادی است که از چاقی موضعی رنج می برند ؛ یعنی افرادی که دچار چاقی مفرط نبوده و تنها در برخی از نقاط بدن خود با تجمع چربی روبرو هستند و این مسئله موجب دفرمیتی اندام آن ها شده است.

از این رو شاهد آن هستیم که عموم طرفداران عمل لیپوساکشن را خانم ها تشکیل می دهند ، چرا که با انجام آن می توانند به تغییر شکل و کانتور بدن خود کمک شایانی نمایند ؛ البته آقایان نیز از کاندیدای این روش به شمار می روند.

در مقاله پیش رو بر آنیم تا شرحی از دستورات و مراقبت های بعد از لیپوساکشن را ارائه نماییم ؛ اما بهتر است پیش از تمرکز بر روی دستورالعمل های مراقبتی ، توضیحاتی پیرامون این عمل پیکرتراشی تبیین کنیم.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

لیپوساکشن در کدام نواحی بدن قابل انجام است ؟

لیپوساکشن را می توان در نواحی مختلف بدن انجام داد و بسته به این که چربی از کدام ناحیه از بدن خارج می شود ، می تواند تا حدی جزئی یا عمده باشد.

عمل لیپوساکشن بر روی نواحی شکم ، ران ، باسن ، پشت و پهلوها ، بازوها و زیر چانه ( غبغب ) قابل انجام بوده و با تخلیه چربی موضعی از این نواحی ، سبب بهبود فرم آن ها می شود.

انواع عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن به روش های مختلفی انجام می شود ، اما وجه اشتراک همه آن ها استفاده از یک لوله نازک به نام کانولا است که با مکش چربی از بدن ، تناسب اندام را برای افراد به ارمغان می آورد.

لیپوساکشن تامسنت : رایج ترین تکنیک برای حذف چربی است.

در این نوع از عمل لیپوساکشن ، جراح یک محلول استریل به ناحیه استخراج چربی تزریق می کند.

این ماده از آب نمک همراه با لیدوکائین و اپی نفرین تشکیل شده است.

این محلول ، باعث سهولت مکش چربی با کاهش خونریزی و درد کمتر می شود.

 • لیپوساکشن با امواج فرکوئنسی : از انرژی با امواج رادیویی برای پارگی دیواره های سلول چربی استفاده کرده و چربی موجود در ناحیه هدف را ذوب می کند ، سپس از طریق مکش ، چربی را از بدن استخراج می نماید.
 • لیپوساکشن با لیزر : در این نوع از عمل لیپوساکشن ، از انرژی لیزر برای مایع سازی چربی استفاده می شود.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

در حین عمل لیپوساکشن چه اتفاقی می افتد ؟

لیپوساکشن شامل مراحل زیر است :

مرحله 1 – انتخاب نوع بیهوشی

عمل لیپوساکشن می تواند تحت بی حسی موضعی ، با تزریق آرامبخش وریدی یا بیهوشی عمومی انجام شود. پزشک با توجه به وضع بدنی شما و میزان چربی ای که قرار است تخلیه شود ، بهترین انتخاب را به شما توصیه خواهد کرد.

مرحله 2 – ایجاد برش و تخلیه چربی

عمل لیپوساکشن از طریق برش های کوچکی که به وضوح قابل تشخیص نخواهند بود ، انجام می شود.

برای ایجاد برش های مورد نیاز ، ابتدا بی حسی موضعی رقیق شده برای کاهش خونریزی به ناحیه مورد نظر تزریق می شود و برش های مورد نیاز بر روی پوست ناحیه مزبور ایجاد می شود.

سپس یک لوله توخالی نازک یا در واقع همان کانولا ، از طریق برش های ایجاد شده وارد پوست می شود تا چربی اضافی را با استفاده از یک حرکت کنترل شده به جلو و عقب ، جدا نموده و در نهایت با استفاده از دستگاه مکش متصل به کانولا از بدن خارج سازد.

مرحله 3 – مشاهده نتایج

با انجام لیپوساکشن و تخلیه چربی های اضافی و بعد از فروکش شدن تورم ناشی از عمل ، به تدریج شاهد آن خواهید بود که کانتور بدن تان تا حد قابل توجهی بهبود یافته است.

آیا من کاندیدای خوبی برای لیپوساکشن هستم ؟

به منظور انجام این عمل ، باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید.

لازم به ذکر است برای انجام این عمل پیکرتراشی ، باید از پوستی محکم با قابلیت کشسانی مناسب برخوردار بوده و وزن مناسب و پایدار داشته باشید.

از سلامت کافی بهره مند بوده و دچار بیماری های تهدید کننده سلامت یا شرایط خاص پزشکی که بتواند بهبودی را مختل کند ، نباشید.

در صورت تمایل به انجام لیپوساکشن ، باید از چند وقت قبل از انجام آن ؛ نسبت به ترک مصرف سیگار اقدام نماینی ؛ زیرا سیگار به دلیل اختلالی که در روند اکسیژن رسانی خون ایجاد می کند می تواند احتمال بروز خطر در حین عمل را تشدید کرده و  همچنین زمینه ساز بروز عفونت شده و طول دوره نقاهت را افزایش دهد.

به توصیه پزشکان ؛ عمل لیپوساکشن برای افرادی که با مشکلات پزشکی در سیستم جریان خون یا بیماری قلبی مواجه هستند و همینطور افرادی که دچار دیابت بوده یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند ، گزینه مناسبی نمی باشد.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از لیپوساکشن

 • اگر بعد از عمل مراقبت های لازم از قسمت های خروجی چربی انجام نشود ممکن است باعث رشد باکتری و در نهایت منجر به عفونت شود.
 • تا مدتی بعد از عمل لیپوساکشن باید از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن ، بلند کردن جسم سنگین و غیره جدا خودداری نمایید.
 • بعد از عمل ممکن است مقداری خونابه از محل زخم بیرون بیاید که در واقع همان باقیمانده های چربی است که در کنار مویرگ ها با خون ترکیب شده است، به همین منظور از گاز استریل برای جذب این خونابه ها استفاده کنید.
 • تقریبا به مدت 2 ماه از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری کنید.
 • محل برش زخم ها را چسب مخصوص بزنید.
 • برش زخم ها را هرروز ضدعفونی کنید.
 • تا مدتی از رفتن به استخر و وان حمام پرهیز نمایید.

سایر مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن

 • حداقل 6 هفته و به صورت 24 ساعته از لباس مخصوص استفاده کنید.
 • به هنگام حمام رفتن ، محل زخم ها را بپوشانید و بعد از آن از گاز استریل روی زخم ها استفاده نمایید.
 • به هنگام خوابیدن بعد از لیپوساکشن ، پاها باید بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد به طوری که فشار زیادی در محل های زخم وارد نیاورد.
 • زمانی که زخم شما تا حدودی بهبود پیدا کرد پیاده روی را فراموش نکنید تا از ایجاد لخته خون جلوگیری کند.
 • برای کاهش درد و تورم حتما از داروهایی که متخصص تجویز کرده استفاده نمایید.
 • حتما وزن خود را کنترل کنید.
 • از خوردن وعده های غذایی ناسالم جلوگیری کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت حتما آنتی بیوتیک مصرف نمایید.
 • بعد از عمل ، داشتن درد و تورم طبیعی است بنابراین با مصرف داروهای تجویز شده و همچنین استراحت برطرف می شود.
 • داروهایی مانند: ایبوبروفن یا استامینوفن برای کاهش درد بدون تجویز نیز می توانید استفاده کنید.
 • بعد از عمل لیپوساکشن ، محل عمل را در هنگام استحمام به آرامی از بالا به پایین ماساژ دهید تا به تخلیه هرچه سریعتر مایع از محل عمل کمک کند، زیرا اگر اینکار انجام نشود باعث تجمع مایع در آن قسمت شده و درد شما را تشدید می نماید.