مراقبت های بعد از جراحی گوش

فردی که جراحی گوش انجام داده است برای آنکه دوره نقاهت راحت تری داشته و روند بهبودی او سریع تر شود باید مراقبت های بعد از جراحی گوش را شناخته و آن ها را به طور دقیق رعایت نماید. از این رو مقاله ای جهت ارائه نکات و مراقبت های بعد از عمل زیبایی گوش تهیه نموده و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم ؛ لذا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید جراحی زیبایی گوش یا همان اتوپلاستی راهی به منظور رفع ایرادات و ناهنجاری های مادرزادی گوش مثل ماکروتیا یا میکروتیا ( بزرگ یا کوچک بودن بیش از حد ) ، گوش کوسمان ( فاصله زیاد گوش از سر ) ، گوش کاگوت ( عدم وجود لاله گوش ) و غیره می باشد ؛ علاوه بر آن آسیب هایی که در اثر ضربه و تصادف به ظاهر گوش وارد می شود مثل هماتوم ( شکستگی لاله گوش ) ، پاره شدن گوش و غیره ، نیز از طریق جراحی زیبایی گوش قابل درمان است.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 

فردی که می خواهد به دلیل هر یک از موارد ذکر شده در فوق ، عمل زیبایی گوش داشته باشد باید برای کسب نتیجه برتر به دنبال بهترین جراح پلاستیک باشد. البته لازم به ذکر است که خود بیمار نیز با رعایت مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی ، می تواند نقش مهمی را در حفظ سلامت خود و بدست آوردن نتیجه مطلوب ایفا نماید.

در ادامه مراقبت های بعد از عمل گوش را تشریح نموده ایم:

احساس درد بعد از جراحی گوش

پس از عمل اتوپلاستی تا مدت کوتاهی احساس درد و ناراحتی در گوش های خود خواهید داشت که امری طبیعی بوده و با مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک معالجتان می توانید درد را کنترل نمایید.

بعد از عمل گوش چه بخوریم

همانطور که می دانید استخوان فک با گوش ها ارتباط آناتومیک دارد ؛ لذا توصیه می شود پس از عمل زیبایی گوش ، به منظور پیشگیری از فشار آمدن به آن ها ، از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن های طولانی دارند اجتناب نموده و حدالامکان رژیم غذایی خود را با کمک مواد غذایی نرم و مقوی رعایت نمایید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل اتوپلاستی

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گوش ، می بایست بیمار به هنگام خوابیدن در دو هفته اول ، بر روی پشت خود خوابیده و از تماس گوش ها با بالش یا زمین اجتناب نماید. از طرفی به جهت کاهش تورم نیاز است که سر وی از سطح بدن او بالاتر باشد ؛ لذا پیشنهاد می گردد از دو یا چند بالش زیر سر خود استفاده کنید.

فعالیت ورزش پس از عمل زیبایی گوش

برای داشتن فعالیت های وزشی بعد از جراحی اتوپلاستی لازم است که با پزشک خود مشورت نموده و با صلاحدید وی و در زمانی که او مشخص می کند ، فعالیت های ورزشی خود را از سر بگیرید.

کم شنوایی پس از عمل اتوپلاستی

مایعات خونی و پانسمان داخل گوش ها می تواند موجب کم شنوایی بیمار پس جراحی گوش باشد که پس از مدتی با از بین رفتن این مایعات و برداشتن پانسمان ، مشکل برطرف خواهد شد.

صدای وز وز بعد از جراحی گوش

ممکن است تا مدت 5 هفته پس از جراحی اتوپلاستی صدایی را در گوش خود احساس کنید ؛ وجود این عارضه طبیعی بوده و به صورت موقتی است و با گذشت زمان رفع می گردد.

خونابه بعد از عمل گوش

در شرایطی که ترشحات خونی از گوشتان خارج شد لازم است که موضوع را به فوق تخصص جراحی پلاستیک اطلاع دهید.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش :

  • توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل زخم ها ، از استعمال دخانیات پرهیز نمایید ؛ زیرا مصرف آن ها در عملکرد اکسیژن رسانی خون به بافت ها اختلال ایجاد کرده و روند بهبودی زخم هایتان را کند تر می کند.
  • با توجه به اینکه ورود آب به داخل گوش می تواند منجر به بروز عفونت گردد لذا رفتن به استخر تا زمان بهبودی جایز نمی باشد.
  • لازم است داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج را به طور منظم و کامل مصرف نمایید تا دوره نقاهت عمل گوش برایتان طولانی تر نشود.
  • در صورتی که به شما هدبند داده شد بنا به دستورالعمل داده شده از آن استفاده نمایید.
  • فعالیت هایی مثل خم و راست شدن یا بلند شدن های ناگهانی ممکن است شما را دچار سرگیجه بعد از عمل گوش کند ؛ لذا از انجام آن ها دوری کنید.
  • همچنین از انجام فعالیت هایی که موجب بالا رفتن فشار خون در گوش ها می شود مثل بلند کردن اجسام سنگین خودداری فرمایید.