آشنایی کامل با مراقبت های بعد از جراحی پلک

کسانی که قصد انجام جراحی بلفاروپلاستی را دارند می توانند با مطالعه این مقاله نسبت به مراقبت های بعد از جراحی پلک آگاهی های لازم را کسب نموده و روند بهبودی آن را تسریع بخشند.

پلک انسان در اثر مواردی مثل بالا رفتن سن ، عوامل محیطی و حتی به دلایل وراثتی و ژنتیکی ممکن است دچار پف ، افتادگی و شل شدگی پوست شده که این عوامل از جذابیت و زیبایی چشم ها کاسته و شخص را با چهره ای خسته و پیرتر از سن واقعی نمایان می کند. از این رو جراحی زیبایی پلک می تواند به عنوان بهترین گزینه برای بازگرداندن زیبایی به چشم ها و صورت شما باشد.

مقاله پیش رویتان به جهت شناخت مراقبت های بعد از جراحی پلک ، کنترل تورم ، بهبودی هرچه سریعتر زخم ها و جلوگیری از عوارض احتمالی تهیه شده است که می توانید با رعایت آن ها در کسب نتیجه ای برتر ، بسیار موثر و کارآمد باشید.

پیش از آن که به مقوله مراقبت های بعد از جراحی پلک بپردازیم ، بهتر است مختصری با عمل بلفاروپلاستی ( جراحی پلک ) آشنا شوید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

بلفاروپلاستی چیست ؟

بلفاروپلاستی جراحی زیبایی پلک است که با هدف برداشتن پوست اضافی پلک بالا و کاهش فاصله از پلک پایین انجام می شود. این جراحی لیفت چشم نیز گفته می شود.

این جراحی معمولا به دلایل زیبایی انجام می شود. همچنین یک روش موثر برای بهبود میدان دید در افراد مسنی است که افتادگی پلک بالا مانع بینایی آن ها می شود.

لازم به ذکر است که بلفاروپلاستی برای رفع سیاهی زیر چشم ، خطوط خنده اطراف چشم یا سایر چین و چروک های صورت ؛ موثر نخواهد بود.

 1. بلفاروپلاستی پلک بالا : جهت جراحی پلک بالا ، برش هایی در چین طبیعی پلک برای برداشتن پوست و چربی زائد ایجاد می شود سپس برش را با یک یا دو بخیه ظریف می بندند.
 2. بلفاروپلاستی پلک پایین : به منظور جراحی پلک تحتانی ، می توان برش های جراحی را در زیر مژه یا در داخل پلک ( ناحیه ملتحمه ) برای دسترسی به چربی پلک و بدون هیچ برش قابل مشاهده ای ایجاد کرده و چربی اضافی موجود در کیسه های چربی را حذف کرد.

سن مناسب برای جراحی پلک

با افزایش سن ، پوست به تدریج قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. عدم کشش مناسب پوست ، به همراه تاثیر نیروی جاذبه باعث جمع شدن پوست اضافی در پلک بالا و پایین می شود.

بهترین کاندیدای جراحی پلک ، افرادی هستند که از سلامتی خوبی برخوردار هستند و انتظارات واقع بینانه از جراحی دارند.

توجه داشته باشید که سن مناسب برای جراحی پلک ، 35 سال به بالا می باشد ؛ اما در برخی موارد در صورت صلاحدید پزشک این جراحی می تواند در افراد جوان تر نیز صورت پذیرد.

دوره نقاهت جراحی پلک

 • دوره نقاهت و مدت زمان بهبودی پس از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی در همه افراد یکسان نبوده و بستگی به میزان رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک و شرایط فیزیکی فرد دارد. اما به طور معمول طی چند هفته بهبودی کامل صورت گرفته و حتی ممکن است بعد از گذشت 10 روز ، شخص بتواند به محل کار خود بازگردد.
 • می توانید برای پیشگیری از بروز درد داروهای مسکن تجویز شده را قبل از آغاز شدن درد مصرف نمایید.
 • نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که به مدت یک هفته تا ده روز از انجام فعالیت های شدید که موجب بالا رفتن فشار خون و فشار آمدن به چشم ها می شود پرهیز کنید.
 • بهتر است به منظور جلوگیری از بروز عوارض ، فعالیت هایی مثل نشستن یا ایستادن را به صورت ناگهانی انجام ندهید.
 • حمام رفتن و دوش گرفتن از ۲روز بعد جراحی پلک بلامانع است فقط باید به هنگام شستن صورت مراقب باشید که به پلک ها آسیبی نرسانید.
 • توصیه می شود طی 7 روز اول پس از عمل جراحی زیبایی پلک ، از انجام فعالیت هایی مثل مطالعه کردن ، تماشای تلویزیون ، انجام کارهای کامپیوتری ، خیره شدن به صفحه موبایل یا تبلت به مدت طولانی پرهیز نمایید.
 • بهتر است تا زمان بهبودی کامل در معرض باد و نور شدید آفتاب قرار نگرفته و به هنگام خروج از خانه عینک آفتابی بزنید.

از بین بردن ورم بعد از عمل پلک

بروز تورم و قرمزی پس از جراحی بلفاروپلاستی امری کاملا عادی و معمول می باشد. در مواردی ممکن است تورم و کبودی به وجود آمده در یکی از پلک ها نسبت به دیگری بیشتر بوده یا در 2 روز اول میزان ورم افزایش یابد. حتی ممکن است احساس کنید تورم پلک ها در صبح بیشتر از مواقع دیگر است.

در بسیاری از مواقع فرد با دیدن موارد یاد شده در فوق احساس افسرگی کرده و تصور می کند عمل جراحی پلک او ناموفق بوده است. اما باید بدانید در مورد هیچ یک از موارد گفته شده جای نگرانی وجود نداشته و همه این مشکلات با گذشت زمان و بهبودی زخم ها کاهش یافته و به تدریج کاملا رفع می گردد. اقدامی که می تواند در کاهش قرمزی و ورم پس از جراحی بلفاروپلاستی موثر باشد استفاده از کمپرس یخ است که توصیه می شود در فواصل زمانی 20 دقیقه ای به صورت مرتب انجام گیرد.

کمپرس گرم بعد از عمل پلک

همانطور که گفته شد در 3 روز اول باید از کمپرس سرد استفاده نمایید اما پس از گذشت این مدت زمان می توانید این کار را با کمپرس گرم ادامه دهید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی پلک

طریقه خوابیدن بعد از جراحی بلفاروپلاستی نیز می تواند در کاهش شدت تورم تاثیر گذار باشد. توصیه می شود به هنگام خواب از دو یا چند بالش به منظور بالاتر قرار دادن سر نسبت به سطح بدن بهره بگیرید. همچنین باید مراقب تماس صورت و چشم‌هایتان با زمین یا بالش باشید.

مراقبت از محل برش ها

مراقبت از محل برش جراحی پلک را از روز سوم بعد از عمل بلفاروپلاستی شروع کنید ، محل های برش خورده را باید روزانه سه مرتبه با آب و صابون بچه به طور کاملا آهسته و ملایم شسته و بلافاصله خشک نمایید سپس با یک گوش پاکن آغشته به پماد جنتامایسین چشمی چرب نمایید.

عوارض جراحی پلک

مسلما اگر نزد یک جراح پلک حاذق و ماهر رفته و جراحی زیبایی پلک های خود را به دست وی بسپارید با عوارض خطرناکی روبرو نخواهید شد و تنها برخی عوارض معمول و موقتی برایتان بروز خواهد کرد که البته آن هم با رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک به طور کامل بهبود می یابد.

در ادامه به برخی از عوارض جراحی پلک بالا و پایین که زودگذر می باشند اشاره می نماییم:

 1. تاربینی و ماتی دید که ممکن است در اثر استفاده از پماد یا بر حسب حساسیت ناپایدار به نور رخ دهد
 2. بروز درد در پلک ها
 3. احساس کشیدگی و تنگ شدن آن ها
 4. تورم و کبودی
 5. ایجاد گلوله های سفید بر روی پلک ها
 6. ریزش اشک
 7. احساس حالتی مشابه آفتاب سوختگی در بعضی افراد

هزینه جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک معمولا از نظر پزشکی ، به عنوان یک جراحی “ضروری” تلقی نمی شود ؛ زیرا اغلب فقط برای بهبود زیبایی ظاهری انجام می شود ، مگر این که پلک ها به حوزه بینایی تعدی کرده و میدان دید را محدود کرده باشند که در این صورت با هدف درمان انجام خواهد گرفت.

از این رو هزینه جراحی پلک ، به ندرت ؛ یعنی تنها در مواردی که جهت اصلاح وسعت دید انجام شود ، تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت و در باقی موارد بیمه هزینه ای در قبال آن نخواهد پرداخت و خود فرد ملزم به پرداخت کلیه هزینه های جراحی می باشد.

نکاتی درباره عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی به طور کلی با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار برای انجام آن ، آرامبخش ملایمی دریافت می کند ؛ البته در پاره ای موارد ممکن است تحت بیهوشی نیز صورت پذیرد.

بخیه های لحاظ شده بر روی موضع جراحی ، عمدتا جذبی بوده و پس از  هفت تا ده روز جذب می شوند.

درد و ناراحتی در ناحیه جراحی شده پس از عمل ، نسبتا خفیف است ؛ اما ممکن است چسبندگی ، خشکی یا خارش چشم در این مدت احساس شود.

کبودی و تورم ناشی از جراحی ، نیز یک تا چهار هفته پس از عمل ادامه خواهد داشت که با پرهیز از پایین انداختن سر و استفاده از کمپرس سرد تا حد زیادی می توان به کاهش کبودی و تورم کمک کرد.