مراقبت های بعد از جراحی بینی در نتیجه نهایی که پس از پایان دوره ریکاوری بدست می آید ، بسیار اثرگذار هستند. دماغ عضوی حساس در صورت بوده که فرم آن در زیبایی چهره تاثیر گذار است ؛ از این رو جراحی بینی پروسه ای بسیار مهم تلقی می شود. جراح پیش یا پس از عمل توصیه های ضروری را که رعایت آن ها در دوره ریکاوری واجب است ، به شما گوشزد می کند. اگر می خواهید نتیجه ای که از رینوپلاستی بدست می آورید مطابق میل تان باشد ، لازم است به گفته های پزشک عمل نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی چه چیزی در انتظارتان است؟

به طور کلی هر فرد پس از انجام رینوپلاستی شاهد بروز ورم ، درد و کبودی دماغ و نواحی اطراف آن ، می باشد. گرفتگی بینی ، سر درد و خروج ترشحات از دماغ نیز دیگر اثرات جانبی رینوپلاستی هستند. وقوع این موارد بعد از عمل بینی رایج بوده و طی یک روند تدریجی و البته مراقبت صحیح برطرف می شوند.

در این بازه جراح بینی برای غلبه بر درد ناشی شده ، داروی مسکن تجویز می نماید. جهت اثرگذاری مؤثر داروها ، باید آن ها را طبق دستور پزشک و سر وقت مصرف کنید.  کمپرس یخ راه حل دیگری برای کاهش درد ، ورم و کبودی حاصل شده ، می باشد. البته سرمای کمپرس نباید به طور مستقیم با محل متورم و کبود تماس پیدا کند. هنگام قرار دادن کمپرس ، بر روی ناحیه فشاری وارد نسازید و بیشتر از 20 دقیقه به طور ثابت آن را در یک نقطه نگه ندارید.

مصرف الکل و دخانیات

یکی از مواردی که می تواند در روند بهبودی اختلال زیادی ایجاد نماید ، مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات است. ترکیبات سیگار و الکل باعث می شوند تا سرعت بدن در ترمیم محل جراحی کند شود. در این حالت ، شرایط برای بروز عفونت نیز فراهم می شود. به همین منظور جراح توصیه می کند که چندین هفته پیش و پس از رینوپلاستی از انجام این فعالیت ها فاصله بگیرید.

سطح فعالیت فرد بعد از جراحی بینی

استراحت به میزان کافی می تواند تاثیر بسیار مثبتی در پروسه نقاهت اعمال کند. در طول خواب یا چرت روزانه بهتر است به حالت نیمه نشسته دراز بکشید. بدین نحو که زیر سر و کمر خود چند بالش قرار داده تا نسبت به پایین تنه در مکان بالاتری قرار بگیرد. بدین صورت در حین استراحت نیز به روند کاهش ورم ایجاد شده کمک می کنید.
البته استراحت بیش از حد ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. از این رو پزشک می خواهد زمانی را در روز به پیاده روی سبک اختصاص دهید. با این کار به جریان خون در بدن کمک کرده ، از لخته شدن آن جلوگیری می شود و بهبودی سریع تر به وقوع می پیوندد.
برای ادامه دادن به روتین ورزشی  به اجازه پزشک نیازمند هستید. ایشان پس از معاینه و ارزیابی روند بهبودی تان ، دامنه فعالیت هایی را که مجاز را به شما اعلام می کند.

استحمام بعد از جراحی بینی

می توانید پیش از روز جراحی به حمام بروید ؛ زیرا پس از آن حداقل تا یک هفته نباید زیر دوش قرار بگیرید. تا زمانی که گچ و اسپلینت بر روی دماغ قرار دارند ، به هیچ عنوان نباید سر و صورت شما با آب تماس پیدا کند. پس از برداشته شدن پانسمان برای چند روز اول ، دکتر نحوه استحمام و شستشوی سر را به شما خواهد گفت.

تغذیه بعد از عمل بینی

بهترین مواد خوراکی که بعد از رینوپلاستی می توانید مصرف نمایید غذاها و خوراکی های حاوی انواع ویتامین ، پروتئین و فیبر می باشند. مصرف آن ها روند ترمیم بینی را سرعت می بخشد. در دوران ریکاوری کافئین و نمک مصرفی خود را در تا حد امکان کاهش دهید. هیدارته نگه داشتن بدن یکی دیگر از مراقبت های ضروری بعد از جراحی بینی می باشد. آب ، آب میوه های طبیعی و لبنیاتی مانند شیر از جمله نوشیدنی های مفید هستند.

بینی یکسال زمان می خواهد تا به فرم جدید خود دست یابد؛ به همین سبب لازم است در دوران نقاهت مراقبت های بعد از جراحی بینی را به طور دقیق و کامل انجام دهید تا بعد از دوره ریکاوری با عارضه جدی مواجه نشوید.