ماستوپکسی که در زبان عام تحت عنوان لیفت سینه شناخته می شود ، یک روند جراحی است که برای بالا بردن سینه های آویزان در زنان مورد استفاده قرار می گیرد.شکل و کانتور سینه ها نیز با جراحی لیفت سینه بهبود یافته و شکل کلی این اندام ، ارتقاء پیدا می کند.

 

لیفت سینه - دکتر رفیع

 

جراحی لیفت سینه ؛ موثرترین روش برای بهبود شکل ظاهری سینه ها می باشد. اولین و آشکارترین مزیت این جراحی ، این است که شکل جذاب تری را به سینه های شما می دهد

جراحی لیفت سینه چگونه انجام می شود ؟

 • در این جراحی ، ابتدا جراح به وسیله یک ماژیک بخش هایی که باید برداشته شوند را علامت گذاری می کند. لازم به ذکر است که این علامتگذاری ها بسیار پر اهمیت هستند ، زیرا وقتی بیمار در حالت درازکش قرار بگیرد فرم سینه های او تغییر کرده و ارزیابی مناسب ممکن نخواهد بود.جراحی لیفت سینه به طور کلی از طریق ایجاد برش هایی در محل های علامت گذاری شده و برداشت پوست اضافی از آن ناحیه و فرم دهی مجدد به سینه ها صورت می گیرد.
 • در مواردی که فرد دچار کمبود حجم سینه باشد و بتوان این مشکل را با کارگذاری پروتز حل نمود ، می توان همراه با عمل لیفت اقدام به عمل پروتز سینه نیز نمود.در ارتباط با الگو و مدل برش های مورد استفاده در جراحی لیفت سینه باید گفت که این عوامل با توجه به فرم و سایز سینه بیمار ، درجه شل شدگی و آویزان بودن سینه او ، ناحیه قرارگیری هاله نوک سینه ، میزان پوستی که باید برداشته شود ، انتظارات بیمار و نظر جراح تعیین می شوند.
 • در صورتی که هاله سینه بیش از اندازه بزرگ باشد ، جراح با انتخاب هر یک از الگوهای برش قادر به کاهش قطر این ناحیه خواهد بود و به این منظور از ابزاری دایره ای شکل که دارای قطری بین 38 الی 45 میلیمتر می باشد استفاده می نماید.جراحی لیفت سینه عمدتا با بیهوشی عمومی انجام می شود و برش های مورد نیاز معمولا در نواحی ای ایجاد می شوند که احتمال قابل رویت بودن اسکارهای ناشی از جراحی در آینده به حداقل برسد.جراح به این منظور مناسب ترین و بهترین موقعیت را برای ایجاد برش ها بر می گزیند.

انواع برش های عمل لیفت سینه

 • برش دایره ای دور هاله سینه

این نوع از برش تنها در دور هاله سینه ایجاد می گردد و برای آن دسته از خانم هایی که درجه افتادگی سینه در آن ها در حد خفیف تا متوسط باشد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.این روش در صورت انتخاب جراح کارآزموده و ماهر و در مواقعی که جراحی لیفت همراه با جراحی پروتز سینه انجام می شود می تواند با کمترین اسکار جراحی نتایج ایده آلی برای بیمار به ارمغان آورد.

 • طراحی به شکل سوراخ کلید

این برش متشکل از برشی در دور هاله سینه و همچنین خطی عمود از زیر این برش تا چین طبیعی زیر سینه است و برای خانم هایی که دچار افت سینه با درجه متوسط هستند و تمایلی به کارگذاری همزمان پروتز ندارند و از طریق ایجاد برش تنها در دور هاله سینه آن ها نمی توان به نتایج رضایت بخشی رسید ، گزینه مناسبی می باشد.

 

لیفت سینه - دکتر رفیع

 

 • طراحی به شکل T معکوس یا لنگر

تعداد برش ها در این الگو تا حدودی مشابه الگوی برش سوراخ کلید است با این تفاوت که یک برش افقی نیز به موازات چین زیر سینه ایجاد می شود. بدیهی است این روش بیشترین میزان برش جراحی را در پی دارد و برای خانم هایی که دچار افتادگی شدید سینه هستند مناسب می باشد.الگوی برش لنگری ، قدیمی ترین روش برای جراحی لیفت سینه محسوب می شود و غالبا در مواقعی که باید عمل لیفت سینه همزمان با کوچک کردن سینه انجام شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • برش هلالی

الگوی برش هلالی نسبت به سایر روش ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و در این روش نمی توان انتظار نتایج کسب شده از روش های قبلی را داشت.نحوه ایجاد برش در این روش به این صورت است که در حاشیه فوقانی هاله سینه یک برش ایجاد می شود و ناحیه ای هلالی شکل از پوست فوقانی هاله سینه بیمار برداشته می شود و سپس پوست مجاور آن مجددا به هاله سینه نزدیک می گردد.این نوع از برش ، در خانم های با درجه افت سینه بسیار کم و معمولا در مواقعی که جراحی لیفت سینه قرار است همزمان با جراحی پروتز سینه انجام گیرد بکار می رود.

فرم دهی به بافت سینه

جراح متخصص پس از ایجاد برش جراحی ، برداشت پوست اضافی سینه بر اساس الگوی مورد نظر و در صورت لزوم کاهش قطر سینه البته در حالتی که بیمار به منبع خونرسانی مطمئنی متصل باشد اقدام به تغییر موقعیت هاله سینه و بالا کشیدن بافت سینه می نماید.سپس با ایجاد بخیه هایی که از عمق سینه به سطح آن می آیند به سینه بیمار فرم می دهد.نهایتا جراح بر روی زخم های جراحی پانسمانی قرار می دهد و در برخی موارد بر اساس صلاحدید خود ممکن است توصیه کند که برای بیمار در پایان جراحی ، سوتین طبی بسته شود.

 

لیفت سینه- دکتر سید رضا رفیع

 

مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه

 1. به منظور تسکین هرگونه درد و برای کاهش تورم ، می توانید کمپرس یخ را برای فواصل زمانی 20 دقیقه در ناحیه درمان مورد استفاده قرار دهید. ( کمپرس یخ را هرگز مستقیما بر روی پوست قرار ندهید. )
 2. حداقل به مدت 3 هفته بعد از جراحی ، از مصرف الکل و نیکوتین خودداری کنید ؛ زیرا مصرف سیگار و به طور کلی دخانیات و مواد حاوی نیکوتین ، می تواند روند بهبود را دچار اختلال کند.
 3. محل برش های جراحی  را لمس نکنید و نوارهای استری استریپ یا نوار چسب های جراحی که بر روی بخیه قرار داده شده است را بر ندارید. ( بعد از جراحی برای یک مدت کوتاه ، از برش ها مقداری مایع و خون به بیرون ترشح می کند ؛ این امر کاملا طبیعی است ، لذا نگران نباشید. )
 4. 48 ساعت بعد از جراحی می توانید دوش بگیرید ؛ اما دوش گرفتن خود را به 10 دقیقه محدود کنید و در هنگام استحمام ، استری استریپ ها و نوار چسب های جراحی را جدا نکنید.بعد از دوش گرفتن ، با یک حوله ناحیه درمان را خشک کنید ؛ ولی سینه ها را مالش ندهید و زخم ها را لمس نکنید.
 5. مصرف مایعات بعد از جراحی لیفت سینه از اهمیت بسیاری برخوردار است ؛ البته نوشیدنی های حاوی کافئین و الکل را نباید در طول دوره بهبودی مصرف نمایید.لازم به ذکر است که در 24 ساعت اول بعد از ماستوپکسی ، صرفا باید از مواد غذایی نرم و پوره شده استفاده نمایید.

استراحت بعد از عمل لیفت سینه

بعد از جراحی لیفت سینه به خوبی استراحت کنید ، اما به خاطر داشته باشید که نباید دادما در حالت خواب باشید ؛ هرچند استراحت کردن در مراحل اولیه بهبود بسیار اهمیت دارد ، ولی به همان اندازه ، قدم زدن در حد توان نیز حائز اهمیت است. قدم زدن به جلوگیری از تشکیل لخته های خون ، کمک می کند.از انجام کارهای سنگین ، اموری که نیاز به بالا بردن دست ها دارد و همچنین بلند کردن اجسام با وزن بالا ؛ تا زمانی که پزشک معالج تان معین نموده ؛ خودداری نمایید.

سوتین طبی بعد از عمل لیفت سینه

تا زمانی که پزشک توصیه کرده در طول تمام شبانه روز ، سوتین طبی مخصوص را به تن داشته باشید.48 ساعت بعد از جراحی ، می توانید به منظور دوش گرفتن ، سوتین را از تن در بیاورید ؛  ولی پس از آن باید دوباره به پوشیدن آن ادامه دهید.بعد از 1 هفته می توانید بدون سوتین بخوابید.توجه داشته باشید که به مدت 6 هفته بعد از جراحی لیفت سینه باید از پوشیدن سوتین های معمولی فنردار خودداری کنید.

 

لیفت سینه - دکتر سیدرضا رفیع

 

سوالات رایج درباره عمل لیفت سینه

طبیعتا تمامی افرادی که تمایل به انجام جراحی های زیبایی دارند ، با پرسش های متعددی روبرو هستند ؛ متقاضیان جراحی ليفت سینه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و غالبا با پرسش های مختلفی مواجه هستند.در ادامه به برخی از رایج ترین این سوالات و پاسخ آن ها پرداخته ایم که شما همراهان عزیز با مطالعه ادامه مقاله ، اطلاعات کافی در خصوص عمل ليفت سینه را کسب خواهید نمود.

آیا جراحی لیفت سینه درد دارد ؟

طی عمل ليفت سینه ، فرد تحت بیهوشی عمومی قرار دارد و در نتیجه دردی در حین عمل احساس نخواهد کرد.مسلما بعد از عمل جراحی  ؛ همچون هر جراحی دیگری ، بدن دارای کمی جراحت بوده و لذا فرد با احساس درد روبرو خواهد بود که البته در عمل درد ناشی از جراحی ، به میزان مختصر بوده و با مصرف داروهای تجویز شده ؛ قابل تسکین خواهد بود.

دوره نقاهت این جراحی چقدر است ؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که عموما متقاضیان جراحی سینه مطرح می کنند ، طول دوران نقاهت عمل ليفت سینه می باشد.به طور کلی طول دوران نقاهت جراحی ليفت سینه ، تقریبا 14 روز به طول می انجامد و پس از این بازه زمانی ؛ فرد امکان بازگشت به امور روزمره خود را خواهد یافت.

آیا بعد از جراحی لیفت سینه ، حس سینه ها از بین می رود ؟

از دیگر پرسش های مهمی که در جلسه مشاوره ، غالبا از جراح سینه پرسیده می شود در ارتباط با حس سینه ها بعد از عمل جراحی ليفت سینه می باشد.در این خصوص باید متذکر شد که این مسئله مهم با انتخاب یک جراح سینه متبحر و مجرب ، محقق خواهد شد ؛ چرا که بهترین جراح سینه با بکارگیری مناسب ترین تکنیک در انجام این جراحی از ورود هر گونه آسیبی به اعصاب سینه ها جلوگیری نموده و در نتیجه حس نوک سینه ها را حفظ خواهند کرد.

آیا جراحی لیفت سینه عوارض دارد ؟

جراحی ليفت سینه نیز همانند سایر اعمال جراحی در صورتی که به درستی انجام نپذیرد ، می تواند با عوارضی همراه گردد.مهم ترین نکته ای که با رعایت آن می توان از ریسک بروز عوارض جراحی ليفت سینه کاست ، انتخاب یک جراح سینه حاذق و کارآزموده می باشد.

آیا برای انجام لیفت سینه ، محدودیت سنی وجود دارد ؟

بله ؛ جهت انجام عمل ليفت سینه باید رشد سینه ها تکامل یافته و به عبارتی فرآیند رشد ، خاتمه یافته باشد.بنابراین خانم ها پس از 8 سالگی ، می توانند نسبت به جراحی ليفت سینه اقدام نمایند.البته ناگفته نماند که انجام این جراحی علاوه بر سن ، مستلزم آنالیز المان های دیگری اعم از سلامت جسمی و غیره نیز می باشد.