عمل لیپوماتیک ، از جمله روش های متداول پیکرتراشی و دستیابی به تناسب اندام می باشد که در حال حاضر ، طرفداران زیادی به خود اختصاص داده است.

لازم به ذکر است که عمل لیپوماتیک ؛ روشی غیرتهاجمی است که به منظور تغییر سایز و فرم بدن انجام می شود و سبب لاغری و کاهش وزن نخواهد شد.

عمل لیپوماتیک

از این رو افرادی که با چاقی و اضافه وزن قابل توجهی روبرو هستند ، کاندید مناسبی برای پیکرتراشی با لیپوماتیک نخواهند بود.

طی عمل لیپوماتیک ؛ بافت های چربی اضافی از نواحی ای از بدن که با تجمع قابل توجه چربی مواجه هستند ، برداشته می شوند.

در عمل لیپوماتیک ، سلول های چربی به روش غیر لیزری و حرارتی از بدن خارج می شوند ؛ در نتیجه محلول چربی استخراج شده از بدن ؛ از سلول های سالمی برخوردار است.

توجه داشته باشید که چربی خارج شده ؛ در دستگاه هایی موسوم به سانتریفیوژ ، خالص سازی می شوند.

سلول های سالم به دست آمده از چربی تلخیص شده ، قابلیت تزریق به بخش های دیگری از بدن که با فقدان یا کمبود چربی روبرو هستند ؛ نظیر سینه ، باسن ، گونه و غیره را دارند.

انتخاب بهترین جراح برای انجام عمل لیپوماتیک

اگر قصد انجام عمل لیپوماتیک را دارید یکی از دغدغه های شما باید انتخاب بهترین جراح برای انجام این عمل باشد که برای انتخاب بهترین جراح شما در ابتدا باید نمونه کارهای پزشک را ببینید و این کار کمک بسیار زیادی به شما در انتخاب پزشک می کند و پس از چند جلسه مشاوره و دیدن نمونه کار ها شما می توانید به درستی پزشک حاذق و کاربلد خود را انتخاب کرده و اگر تمامی نکات توصیه و تجویز شده توسط پزشکتان را رعایت کنید می توانید انتظار نتیجه بسیار عالی و راضی کننده ای را از عمل خود داشته باشید.

عمل لیپوماتیک در کدام نواحی از بدن قابل انجام است ؟

به طور کلی عمل لیپوماتیک در بخش های مختلفی از بدن از قبیل موارد ذیل انجام پذیر می باشد :

 • شکم و پهلو
 • باسن
 • پشت
 • سینه
 • گردن
 • ران ها و قسمت داخلی زانو

لازم به ذکر است که لیپوماتیک شکم و پهلو ؛ طرفداران زیادی دارد و شاهد آن هستیم که عموما افرادی که به کمک رژیم های غذایی سخت و ورزش های سنگین ، موفق به رهایی از شر چربی های موضعی در این نواحی از اندام خود نشده اند ؛ معمولا به انجام عمل لیپوماتیک روی می آورند.

نحوه انجام عمل لیپوماتیک چگونه است ؟

لیپوماتیک ، همانطور که اشاره شد راهکاری جهت برداشت بافت چربی اضافی از بدن است.

در عمل لیپوماتیک ، بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد ؛ سپس جراح پلاستیک سوراخ های بسیار ظریفی بر روی پوست ناحیه مورد نظر از بدن فرد ایجاد کرده و لوله ای موسوم به کانولا که به دستگاه لیپوماتیک متصل است را از طریق این سوراخ ها وارد بدن وی می نماید.

حرکات ارتعاشی و لرزشی کانولا ، سبب خرد شدن سلول های چربی شده و به کمک پتانسیل مکش دستگاه لیپوماتیک ، آن ها را از بدن بیمار استخراج می کند.

در روش لیپوماتیک به دلیل ارتعاشی که دستگاه ایجاد می کند ، سلول های چربی بدون این که سوزانده شوند و کمترین آسیبی ببینند از زیر پوست بیمار استخراج می شوند.

عمل لیپوماتیک

انجام لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب نیست ؟

جهت تعیین اینکه آیا فردی مناسب انجام این عمل است یا خیر می بایست تشخیص و نظر جراح ، وضعیت و شرایط بدنی هر فرد و همچنین میزان خواسته و انتظارات او از جراحی را مد نظر قرار داد که بدین منظور عکسبرداری و آزمایشات مخصوصی برای بیمار تجویز می شود.

به طور معمول ، تمامی بیماران قبل از انجام عمل لیپوماتیک می بایست در جلسه مشاوره حضور یابند ، در این جلسه مراقبت های قبل و بعد از عمل و عوارض و خطرات احتمالی عمل توسط جراح برای بیمار بازگو می گردد.

در ذیل به این مسئله خواهیم پرداخت که چه افرادی نباید عمل لیپوماتیک انجام دهند :

 • افرادی که دچار چاقی قابل توجهی هستند.
 • افرادی که به برخی بیماری ها چون هموفیلی مبتلا هستند ، چرا که طی عمل لیپوماتیک ، فرد خون زیادی از دست می دهد و این مسئله برای فردی که مبتلا به بیماری هموفیلی باشد مسئله ای خطرناک تلقی می گردد.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های عفونی هستند و به دنبال آن با ضعف سیستم ایمنی بدن مواجه اند.

مزایای عمل لیپوماتیک

 • در روش لیپوماتیک ، لایه چربی از موضع مورد نظر به صورت یکنواخت از زیر پوست خارج می شود و بنابراین چربی اضافی در موضع باقی نمی ماند.
 • در این روش بیمار باید تنها به مدت 2 الی 4 هفته با توجه به سن و شرایط خود از گن مخصوص استفاده کند در حالیکه در روش لیپوساکشن ، بیمار می بایست حداقل 6 ماه از گن استفاده می نمود.
 • میزان صدمه به پوست بسیار ناچیز و خفیف می باشد.
 • با بی حسی موضعی قابل انجام است.
 • ترشحات ناشی از عمل ، ظرف 36 ساعت مرتفع می گردد.
 • احتمال عفونت در این عمل بسیار کمتر از روش لیپوساکشن است.
 • کوفتگی پس از عمل نیز در این روش نسبت به روش لیپوساکشن بسیار کمتر است.

دوران نقاهت بعد از عمل لیپوماتیک

اکثر کسانی که نمی خواهند دوران نقاهت طولانی را برای جراحی های زیبایی تجربه کنند امروزه می توانند با استفاده از عمل لیپوماتیک در کم ترین زمان ممکن به نتیجه ی دلخواه خود برسند.یکی از مزایای این روش دوران نقاهت کوتاه مدت آن است به این دلیل که شدت زخم زیادی در آن باقی نمی ماند.

عوارض عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک نیز مانند همه ی جراحی های زیبایی عوارض خاص و مربوط به خود را دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره کردیم:
کبودی پوست
التهاب
عفونت
اثرات بی حسی
ایجاد سوراخ های داخلی

ورزش پس از عمل لیپوماتیک

به طور کلی به شما توصیه می شود که 3 الی 6 هفته پس از انجام این عمل فعالیت های ورزشی را شروع کنید،زیرا برخلاف تصور عموم،اثرات عمل لیپوماتیک همیشگی و دائمی نبوده و ممکن است پس از مدتی نتایج آن تغییر یابد بنابراین با ورزش کردن و رعایت کردن رژیم غذایی اصولی، می توانید نتایج عمل لیپوماتیک در بدن خود را تثبیت کنید.
بهتر است انجام فعالیت های سنگین را 6 هفته پس از انجام عمل لیپوماتیک شروع کنید.
به این نکته توجه داشته باشید که اهمیت و توجه به توصیه های پس از عمل،به شما کمک خواهد کرد که نتایج عمل لیپوماتیک را ثابت نگه دارید و احتمال بازگشت به وزن قبلی خود را از بین ببرید.

عمل لیپوماتیک

نکات مربوط به ریکاوری بدن پس از عمل لیپوماتیک

 • در ابتدا شما باید به این نکته توجه داشته باشید که روند بهبودی در افراد مختلف متفاوت است و عواملی مانند سن،سلامت عمومی و تاریخچه پزشکی قبلی در تعیین سرعت بهبودی موثر است،امایک سری از نکات وجود دارد که با رعایت کردن آنها پس از عمل لیپوماتیک می توان روند بهبودی را سریع تر کرد:
 • تغذیه مناسب،منظم و سالم داشته باشید و از خوردن غذاهای ناسالم پرهیز کنید.
  وزن خود را کنترل کنید.
 • زمان استراحت کافی را برای خود تنظیم کنید.
 • پیاده روی کوتاه مدت از جمله اقدامات سبکی است که شما می توانید در دوران نقاهت خود انجام دهید.
 • برای جلوگیری از عفونت و مطابق توصیه پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید.
 • سعی کنید بدن خود را هیدراته نگه دارید و از مصرف غذاهای آبکی و آب میوه های طبیعی و بدون اسانس هم غافل نشوید.
 • به منظور انجام مراقبت های بعد از عمل و انجام کار های روزانه ی خود توصیه می شود که از یک همراه یا یکی از اعضای خانواده ی خود کمک بخواهید.

سخن اخر

به عنوان نتیجه گیری می توان گفت که نتایج عمل لیپوماتیک در صورتی قابل مشاهده است که تورم و التهابات بعد از جراحی از بین رفته باشند،تورم بعد از عمل لیپوماتیک تا یک هفته بعد از جراحی تا میزان زیادی کاهش می یابد.بعد از جراحی پزشک به فرد توصیه می کند که انجام فعالیت های سبک ورزشی را شروع کند به این ترتیب جریان خون در بدن فرد افزایش می یابد و از ایجاد لخته خونی در پاها جلوگیری می شود و در نهایت شما باید به این نکته توجه داشته باشید که انتظارات شما از انجام عمل جراحی لیپوماتیک باید واقع بینانه باشد.