ترمیم شکاف لب و کام

عارضه شکاف لب و کام یا به عبارتی شکاف در لب بالا و سقف دهان ( کام ) یا هر دو در دوران جنینی ایجاد می شود. این عارضه زمانی رخ می دهد که بافت صورت و دهان به طور مناسبی به هم متصل نشوند. ( فوق تخصص جراحی پلاستیک )

لازم به ذکر است که شـکاف لب و کام از رایج ترین نقایص مادرزادی است و می تواند بر یک طرف یا هر دو طرف صورت تاثیر بگذارد.

خوشبختانه شـکاف لب و کام ، قابل درمان است و به کمک جراحی شـکاف لب و کام می توان عملکرد طبیعی لب و دهان را ترمیم کرده و ظاهری طبیعی تر با کمترین اثر جراحی به آن بخشید.

شکاف لب و کام

جراحی شکاف لب ( ترمیم لب )

جراحی ترمیم لب ، معمولا در سن 3 ماهگی و تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد. بدین منظور ، کودک بیهوشی عمومی دریافت می کند و شکاف لب او ترمیم و بخیه می شود.

این عمل جراحی ، معمولا 1 تا 2 ساعت طول می کشد و کودک پس از پایان فرآیند عمل ، اغلب باید 1 الی 2 روز در مرکز جراحی بستری هستند.

در این عمل جراحی ، حتی الا مکان از خطوطی برای جراحی لب استفاده می شود که کمترین دید را داشته باشد .

جراحی شکاف کام ( ترمیم کام )

جراحی ترمیم کام درسن 6 تا 12 ماهگی و تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد.

برای این عمل از برش های داخل دهان استفاده می شده و فاصله کام دهان بسته می شود ، عضلات و مخاط در ناحیه جدید خود قرار می گیرند و در نهایت زخم جراحی با بخیه جذبی بسته می شود.

جراحی ترمیم شکاف کام ، معمولا 2 ساعت به طول می انجامد و بیمار باید پس از پایان جراحی ، به مدت 1 تا 3 روز در مرکز جراحی بستری شود.

لازم به ذکر است که در بعضی موارد ؛ برای ترمیم قطعی شـکاف کام ، به جراحی دیگری نیاز خواهد بود تا دهان با استفاده از پیوند استخوان ترمیم شود ؛ این جراحی ، معمولا بین 7 تا 12 سالگی انجام می شود.

شکاف لب و کام

علائم شکاف لب و کام

معمولا شـکاف لب و کام ، در بدو تولد قابل رؤیت است و می تواند به اشکال زیر ظاهر گردد :

  • شکاف لب و سقف دهان ( کام ) که بر یک یا دو طرف صورت تاثیر می گذارد.
  • شکاف لب به صورت بریدگی کوچکی در لب یا از لب تا لثه بالا و سقف دهان که تا پایین بینی ادامه دارد.

در این جا ذکر این نکته حائز اهمیت است که شکاف در سقف دهان ، بر ظاهر ضورت تاثیری نمی گذارد.

دلایل ایجاد شکاف لب و کام

عوامل وراثتی و محیطی در پیدایش شـکاف های دهانی دخالت دارند ، اما به طور کلی این بیماری یکی از متداول ترین اختلالات ارثی می باشد ؛ تا جایی که تقریبا از هر ۷۰۰ تولد در سفید پوستان ، یک نفر مبتلا به لب شکری یا شکاف لب می شود و از هر 2000 نفر یک نفر دچار شـکاف کام می گردد.

و اما همان طور که اشاره شد عوامل محیطی ؛ مانند مصرف الکل و سیگار و برخی دارو ها در دوران بارداری در پیدایش شـکاف لب و کام دخالت دارند.