جراحی پلاستیک ( Plastic Surgery )

تخصص جراحی پلاستیک ، برای ترمیم و بازسازی ؛ یا تغییر بافت و پوست از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می شود. هدف اصلی از این جراحی ، بازگرداندن عملکرد بافت ها و پوست به وضعیت طبیعی است.

انجام جراحی پلاستیک در حوزه صلاحیت فوق تخصص جراحی پلاستیک می باشد.

دکتر رضا رفیع فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران و از بهترین جراحان پلاستیک در این استان می باشند ؛ شهروندان محترم تهرانی می توانند به منظور انجام انواع جراحی پلاستیک در تهران با اطمینان خاطر به مطب دکتر رفیع مراجعه فرمایند.

انواع جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد : جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی که به طور کلی هر دو روش ، زیر مجموعه جراحی پلاستيک در نظر گرفته می شوند.

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک ترمیمی

جراحی ترمیمی ؛ شامل جراحی جمجمه ، فک و صورت ، دست ، جراحی میکروسکوپی و سوختگی می باشد و برای بازگرداندن عملکرد ، ظاهر طبیعی و اصلاح ناهنجاری های ایجاد شده در اثر نقایص مادرزادی ، ضربه یا بیماری ها ؛ مانند سرطان ، شکاف لب و کام ، بازسازی پستان پس از جراحی سرطان پستان و جراحات سوختگی انجام می گیرد.

جراحی ترمیمی از نظر پزشکی ، ضروری تلقی می شود و بیشتر بیمه های درمانی ؛ هزینه های آن را پوشش می دهند.

جراحی پلاستیک زیبایی

جراحی زیبایی ، برای بهبود ظاهر  با تغییر شکل و تنظیم آناتومی طبیعی انجام می شود ؛ تا ظاهر از نظر بصری جذاب تر به نظر برسد.

لازم به ذکر است که جراحی زیبایی ، برخلاف جراحی ترمیمی از نظر پزشکی ضروری نیست.

افزایش بافت پستان ( بزرگ کردن سینه ) ، لیفت پستان ( بالا کشیدن سینه ) ، لیپوساکشن ، جراحی ابدومینوپلاستی ( برداشتن پوست و چربی اضافه شکم ) و لیفت صورت ؛ از نمونه های معروف جراحی زیبایی هستند.

جراحی پلاستیک

جراحی ترمیمی در مقایسه با جراحی زیبایی چه تفاوت هایی دارد ؟

برای پاسخ به این سوال ، باید اهداف هر یک از این اعمال جراحی را تشریح نماییم.

جراحی ترمیمی چیست ؟

جراحی ترمیمی ، فرآیند درمانی ضروری برای ترمیم آسیب پوست و بافت ناشی از جراحات یا مشکلات مادرزادی مانند ؛ شکاف لب ، انگشت اضافی ، پا چنبری و سوختگی است.

هدف  جراحی ترمیمی ، بر ظاهر بیماران متمرکز نیست ؛ بلکه این جراحی ،  با هدف بازگشت بافت به حالت طبیعی انجام می پذیرد که البته حفظ ظاهر نیز در آن اعاده می شود.

نمونه هایی از جراحی ترمیمی

  • پیوند پوست برای آسیب دیدگی به دنبال سوختگی با آتش یا اسید.
  • بازسازی پستان برای جایگزینی بافت از دست رفته به دنبال  سرطان سینه ( ماستکتومی ).
  • برای از بین بردن بیماری های پوستی در بدو  تولد که ممکن است کیفیت زندگی بیمار را کاهش دهد ؛ مانند ماه گرفتی و همانژیوم و ضایعات عروقی.

جراحی زیبایی چیست ؟

در جراحی زیبایی ، بیمار معمولا برای بهبود شکل ظاهری داوطلبانه مراجعه می کند و هیچ ضرورتی در آن نیست ولی می تواند در وضعیت ظاهر ، اعتماد به نفس و عملکرد اجتماعی فرد تاثیر شگرفی داشته باشد.

نمونه هایی از جراحی زیبایی

کانتورینگ بدن به روش های جراحی گفته می شود که فرم دهی نواحی مختلف بدن را شامل می شود ؛ مانند تزریق در زوایای فکی و گونه و لب ، لیپوساکشن و لیفت نواحی مختلف ، جراحی شکم و حجم دهی باسن.

  • لیپوساکشن ؛ محبوب ترین روش کانتورینگ بدن شناخته شده است و شامل حذف انتخابی بافت چربی ناخواسته از نواحی مختلف بدن است.
  • جراحی پستان ؛ شامل بزرگ نمودن پستان با استفاده از پروتز یا تزریق چربی ، جراحی کاهش پستان در مرد و زن و لیفت پستان می شود.
  •  ابدومینوپلاستی ؛ برای ترمیم عضلات شکم بعد از زایمان که به منظور صاف شدن  شکم ، برداشتن پوست و چربی اضافی شکم انجام خواهد شد.
  • رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی ؛ با هدف بهبود ظاهر بینی و هارمونی صورت و بهبود وضعیت تنفسی و صاف کردن تیغه بینی و اصلاح پولیپ احتمالی با استفاده از تکنیک های مختلف می باشد.
  • از تزریق ژل و پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت ؛ برای حجم دادن ، برجسته کردن و جوانسازی گونه ، گردن یا دست و صورت ؛ خصوصا اطراف چشم استفاده  می شود.

سخن آخر

در جراحی ترمیمی و زیبایی ؛ همپوشانی قابل توجهی وجود دارد.

بدون توجه به نوع جراحی پلاستيک ( ترمیمی یا زیبایی ) ، هدف نهایی همیشه باید به حداکثر رساندن نتیجه زیبایی با حفظ کارکرد طبیعی و فیزیولوژیک باشد.

برخی جراحی ها ، بسته به وضعیت خاص بیمار می تواند ” ترمیمی ” یا ” زیبایی ” درنظر گرفته شود. برای مثال ؛ جراحی بینی ، اغلب برای بهبود ظاهر بینی انجام می شود ؛ اما ممکن است برای بازگرداندن تنفس طبیعی بینی و ظاهر طبیعی پس از شکستگی بینی نیز بکار گرفته شود.

به طور کلی جراحی پلاستيک هم روی زنان و هم مردان انجام می شود و می تواند فواید قابل توجهی برای شخص داشته باشد.

جراح پلاستیک در این عمل جراحی ، از نظر جسمی ؛ مشکلات بیمار را ترمیم و بهبود می بخشد و به حالت قبل از جراحت باز می گرداند.

علاوه بر این ؛ جراحی پلاستيک ، دارای مزایای قابل توجهی در سلامت روان است و می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شود.