به طور کلی جراحی بینی از پیچیده ترین و دشوارترین جراحی ها می باشد ، در برخی موارد که پس از جراحی بینی اولیه به هر دلیلی نتیجه جراحی مورد رضایت بیمار نمی باشد بنا به تشخیص جراح بینی ممکن است جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه انجام گیرد.جراحي بينی ترميمی به دلیل دستکاری شدن بافت بینی طی جراحی یا جراحی های قبلی ، از جراحی بينی اولیه نیز دشوارتر و پیچیده تر می باشد ، بنابراین مستلزم انتخاب یک جراح مجرب و متخصص می باشد. دکتر سیدرضا رفیع از جمله برجسته ترین جراحان در این زمینه به شمار می روند.

جراحی بینی ترمیمی

دلایل جراحی بینی ترمیمی

 1. بهبود مشکلات بینی که طی جراحی قبلی به وجود آمده است مانند اختلال در عملکرد بینی ، افتادگی نوک بینی ، برجسته شدن بیش از اندازه نوک بینی ، کوتاه شدن بی از حد نوک بینی ، سر بالا شدن بینی ، فرورفتگی بیش از حد در پشت بینی ، باریک شدن بیش از اندازه بینی و غیره.
 2. بهبود مشکلات بینی که در جراحی قبلی به طور کامل رفع نشده است از قبیل قوز بینی ، کجی بینی و غیره.

برای انجام جراحی بینی ترمیمی ، از کدام تکنیک استفاده می شود ؟

جراحان برای انجام رینوپلاستی از دو تکنیک باز و بسته بهره می گیرند. در بیشتر موارد ، جراحی بینی ترمیمی با استفاده از تکنیک رینوپلاستی باز انجام می پذیرد ؛ چرا که امکان دارد بر روی بینی بافت اسکار وجود داشته باشد.همچنین محل برش  در این تکنیک به جراح اجازه می دهد تا به طور کامل بر تمام ساختار بینی تسلط داشته و بتواند نتیجه مطلوبی را حاصل کند.

کاندید ایده آل برای جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی به افرادی که از نتیجه رینوپلاستی اولیه خود ، هم از نظر زیبایی و هم عملکردی ، رضایت نداشته یا پس از جراحی اولیه ، بینی آنان ضربه دیده است یا به دلیل عفونت ، پوست و بافت بینی آنان آسیب دیده است ، پیشنهاد می شود.

مزایای جراحی بینی ترمیمی

 • اصلاح نتایج ناخوشایند
 • اصلاحات دقیق و ظریف تر
 • فرم دهی بهتر بینی
 • قرار گیری بهتر گرافت غضروف

معایب جراحی بینی ترمیمی

 • ریسک بالای بروز عوارض پس از جراحی
 • قابل رویت بودن اسکارها
 • طولانی تر بودن پروسه جراحی

جراحی بینی ترمیمی

اهمیت پوست در جراحی بینی ترمیمی

یکی از عوامل بسیار اثر گذار در جراحی بينی ، پوست بینی می باشد. اهمیت پوست در جراحی ترميمی بينی در مقایسه با جراحی اولیه دو چندان می باشد.

در جراحی بینی ترمیمی ، برش های ایجاد شده بایستی در نهایت دقت و ظرافت انجام گیرد تا کمترین آسیب به پوستی که قاعدتا پس از جراحی اولیه ممکن است تا حدودی نازک شده باشد وارد شود.در جراحی بينی ثانویه ، جراح بینی برای ایجاد برش های مورد نظر با محدودیت هایی مواجه خواهد بود ، لذا باید برش ها را بدون وارد نمودن کوچکترین آسیبی به پوست بینی ایجاد نماید.طبیعتا حساسیت پوست بینی در صورت افزایش تعداد دفعات جراحی بينی بیشتر شده و بنابراین بر نتیجه جراحی بينی تاثیر منفی ایجاد خواهد کرد.بنابراین جراحی ترميمی بينی در مواردی که پوست آسیب زیادی دیده باشد دشوارتر شده و می بایست توسط جراحی بينی متخصص و با تجربه انجام گیرد.

نکاتی درباره عمل جراحی بینی ترمیمی

انجام عمل بینی ترميمی ، مستلزم انتخاب یک جراح بینی متبحر و حاذق است که به طور کامل به پیچیدگی و آناتومی بینی اشراف داشته باشد ؛ چرا که انتخاب چنین جراحی می تواند از جراحی های ترميمی بعدی پیشگیری نماید.جراحی بینی ترمیمی باید در صورتی انجام گیرد که جراحی بينی قبلی منجر به بروز مشکلات جدی برای بیمار شده باشد.نتیجه جراحي بينی ترميمی به جز تخصص و تبحر جراح بینی ، به تجربه و تعداد جراحی های ترميمی بینی که قبلا توسط ایشان انجام گرفته نیز وابستگی بسیاری دارد.

پوست بینی در جراحی ترميمی بينی بسیار حائز اهیمت است ؛ چرا که آسیب دیدگی پوست بینی طی جراحی یا جراحی های قبلی ، می تواند منجر به ایجاد محدودیت در جراحی ترميمی بينی و نیز پیچیدگی آن شود.پیش از اقدام به جراحي بينی ترميمی ، باید بیمار به درک مناسبی از محدودیت های جراحی ترميمی برسد و به محدودیت های این جراحی واقف باشد تا بتواند انتظاراتی معقولانه از نتایج این عمل داشته باشد. بیمار باید آگاه باشد که پیچیدگی های جراحی بينی پس از هر بار جراحی مجدد ، بیشتر خواهد شد.

جراحی بینی ترمیمی

زمان مناسب برای جراحی بینی ترمیمی

از آن جا که پس از جراحی بينی ، روند ترميم زخم های بینی به مدت یکسال فعال است و پس از آن بینی به ثباتی نسبی می رسد ، توصیه می شود در صورت نیاز به جراحی اصلاحی ، حداقل یکسال پس از جراحی اولیه نسبت به جراحی بینی ترمیمی اقدام صورت پذیرد.

گرچه ممکن است این زمان برای بیمارانی که نسبت به نتیجه جراحی بينی خود دچار نارضایتی هستند زمانی طولانی محسوب شود ، اما باید از هر نوع تصمیم گیری شتابزده نسبت به انجام جراحی بينی ترميمی پرهیز گردد.چرا که علاوه بر موارد ذکر شده ، به طور کلی بعد از یکسال تورم بینی فروکش نموده و ممکن است پس از آن ، ایرادات دیگری نیز در بینی مشاهده گردد.علی القاعده در صورت انجام جراحی ترميمی زودهنگام و عجولانه ، این ایرادات قابل مشاهده نبوده و در نتیجه رفع نخواهند شد.

از دیگر عللی که اقدام به جراحی ترميمی بينی را پس از یکسال امکان پذیر می سازد ، فعال بودن روند ترميم بینی است.لذا انجام جراحی ترميمی پیش از یکسال ، منجر به اختلال در خونرسانی به پوست و همچنین اختلال در ترميم پوست شده و می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به بار آورد.

در چه مواردی می توان قبل از یکسال اقدام به جراحی بینی ترمیمی نمود ؟

لازم به ذکر است در برخی موارد و به تشخیص جراح بینی ، ممکن است جراحی ترميمی پیش از یکسال انجام گیرد. به طور مثال در مواردی که پره ‌های بینی در جراحی قبلی به خوبی جمع نشده باشد ، می توان بعد از گذشت ۶ ماه از جراحی قبلی اقدام به جمع کردن پره های بینی نمود.

همچنین در مواردی که پس از جراحی بينی اولیه ، قوز بینی به صورت خفیف باقی مانده و رفع نشده و نیاز به اصلاح آن باشد ، جراح بینی با اعمال بی حسی موضعی و از طریق سوهان کشیدن بینی اقدام به برطرف نمودن قوز روی بینی می نماید.برای سوهان کشی نیز می بایست حداقل 6 ماه از جراحی اولیه بینی گذشته باشد ، چرا که پس از عمل اولیه بافت زیر جلدی بینی ملتهب و حساس شده و جراح به منظور پیشگیری از آسیب مجدد به آن می بایست حداقل 6 ماه به بینی استراحت دهد.

جراحی بینی ترمیمی

اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی

 • انجام آزمایش های تجویز شده توسط جراح بینی به منظور کنترل قند خون ، مشکلات کم خونی ، انعقاد خون و غیره
 • خودداری از مصرف داروهایی از قبیل آسپرین و ایبوپروفن 2 هفته قبل از جراحی بینی ترمیمی ، جهت پیشگیری از رقیق شدن خون و اختلال در انعقاد خون
 • اجتناب از مصرف الکل و سیگار 2 هفته قبل از جراحی به منظور پیشگیری از کاهش اکسیژن رسانی به خون
 • مطلع نمودن جراح بینی در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف داروی خاص
 • حمام نمودن در شب قبل از عمل
 • پرهیز از میل نمودن هر گونه خوراکی و نوشیدنی حداقل 8 ساعت قبل از عمل
 • حضور در محل انجام جراحی و همراه داشتن نتایج آزمایشات

دوره ریکاوری جراحی ترمیمی بینی

افرادی که به منظور انجام جراحی بینی ترمیمی ، به جراح مراجعه می کنند ؛ قطعا پیش از آن یک مرتبه تحت عمل رینوپلاستی قرار گرفته اند.

سؤال پرتکراری که از جانب این افراد پرسیده می شود ، درباره چگونگی دوره ریکاوری جراحی ترميمی بينی می باشد ؛ به خصوص کسانی که پس از رینوپلاستی اولیه ، دوره ریکاوری برایشان بسیار دشوار بوده است.

کنترل درد در مدت ریکاوری

عموما میزان درد ناشی از جراحی بینی ترمیمی نسبت به جراحی بينی اولیه ، کمتر است و فرد پس از عمل ترميمی بینی درد خفیفی را تجربه می کند ؛ با این حال بعد از جراحی برای فرد داروی مسکن تجویز می شود.

علاوه بر این ؛ جراح برای پیشگیری از بروز عفونت ، داروی آنتی بیوتیک نیز تجویز می کند.

ورم و کبودی در مدت ریکاوری

ورم و کبودی مورد انتظار پس از جراحی بینی ترمیمی ، به میزان تغییرات اعمال شده در طول عمل بستگی دارد.به طور معمول ، بعد از رینوپلاستی ترميمی در مقایسه با رینوپلاستی اولیه ، فرد شاهد ورم و کبودی کمتری خواهید بود.به طور کلی ، حدود یک ماه پس از جراحی ترميمی ، می توانید مجددا به فعالیت ها و برنامه روزانه خود مشغول شوید.همانند رینوپلاستی اولیه ، برای قضاوت نتیجه نهایی جراحی ترميمی نیز باید یکسال منتظر بمانید ؛ چراکه در این مدت ، بینی همچنان درحال تغییر بوده و باید با فرم و حالت جدید خود سازگار شود. ( ورم بینی در این مدت به مرور برطرف خواهد شد. )

هزینه جراحی بینی ترمیمی

همان طور که اشاره شد این جراحی ؛ پیچیده ، حساس و تا حدودی دشوار می باشد ؛ همچنین مشکلات بینی هر فرد با دیگری متفاوت است.بنابراین برای تعیین هزینه دقیق جراحی ترميمی بينی ؛ عواملی همچون تغییرات مورد نیاز ، نوع بیهوشی ، تجهیزات عمل و حق الزحمه جراح و پرسنل را باید مد نظر قرار داد.در جلسه مشاوره ، جراح پس از معاینه ؛ رقم پرداختی را به شما اعلام می کند.همچنین باید بدانید که هزینه جراحی بینی ترمیمی ، به دلیل آن که در گروه عمل های زیبایی قرار دارد ؛ تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.