اقدامات قبل از تزریق ژل

اقدامات قبل از تزریق ژل : تزریق ژل ، نوعی روش کم تهاجمی و بی خطر است که به منظور جوانسازی و حجم دهی به برخی نواحی صورت نظیر لب ، گونه ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه طرفداران بی شماری بخصوص در میان بانوان به خود اختصاص داده است.

توصیه می شود در راستای دستیابی به نتایج بهینه از تزریق ژل قبل از اقدام به تزریق ، به یکسری دستورالعمل ها و اقدامات مراقبتی مهم توجه نمایید.

البته پیش از آن که دستورات و اقدامات قبل از تزریق ژل را برای تان تشریح نماییم ؛ لازم دانستیم مختصری شما را با ژل ها ، انواع آن ها ، نحوه انتخاب بهترین نوع ژل و خطرات و عوارض ناشی از تزریق ژل ؛ آشنا نماییم.

آشنایی با پرکننده های پوستی ( ژل ها )

با افزایش سن ؛ پوست ما تغییر می کند ، چین و چروک های ظریف شیوع بیشتری پیدا می کنند و حجم گونه ها و لب ها کاهش می یابد.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت پزشکی و تکنولوژی ، این امکان وجود دارد که بتوانید بدون نیاز به جراحی و با روش های غیر تهاجمی ، به پوستی جوان تر دست پیدا کنید.

اقدامات قبل از تزریق ژل

پرکننده های پوستی موادی مانند ژل هستند که پزشکان آن ها در زیر پوست تزریق می کنند تا حجم نواحی خاصی از صورت ؛ نظیر گونه ها و لب ها را افزایش دهند و چین و چروک های نقاطی ؛ اعم از خطوط اطراف بینی و دهان ، خط خنده ، خط اخم و خطوط پیشانی را برطرف نمایند.

لازم به ذکر است که افزون بر موارد فوق الذکر ؛ با تزریق ژل به زاویه فک و  چانه ، می توان تقارن صورت را نیز بهبود بخشید.

انواع ژل های پوستی

 • ژل اسید هیالورونیک

نوعی پرکننده پوست موقتی است و با گذشت زمان در بدن تجزیه می شود.

اسید هیالورونیک ، به طور طبیعی در بدن وجود دارد و بیشترین غلظت آن در مفاصل ، چشم و پوست می باشد.

اسید هیالورونیک با جذب آب ، پوست را هیدراته یا به عبارتی مرطوب و پر آب تر  می کند.

ژل اسید هیالورونیک ، برای هر نوع پوستی عالی است ؛ از جمله کسانی که پوست حساس یا مستعد آکنه دارند.

لازم به ذکر است که این ماده ، دارای خواص آنتی اکسیدانی است که به عنوان محافظی در برابر آلودگی و سایر رادیکال های آزاد عمل می کند.

میزان ماندگاری این نوع از ژل ها ، 6 تا 12 ماه به طول می انجامد.

 • ژل کلاژن

کلاژن ؛ فراوان ترین پروتئین طبیعی موجود در بدن است که در پوست ، استخوان ، غضروف و تاندون ها و تمام انواع بافت پیوندی ساخته می شود.

از آن جا که کلاژن ؛ تا حد زیادی مسئول انعطاف پذیری پوست است ، تزریق این ماده باعث کاهش چین و چروک در مناطق خاصی از صورت ؛ مانند بینی ، خطوط اطراف چشم ( خطوط پا کلاغی ) ، خط اخم ، خطوط اطراف دهان و پیشانی می شود و به پوست شما ظاهر جوان تری می بخشد.

 • ژل پلی کربولاکتون

یک فیلر پوستی نیمه دائمی است به این دلیل نیمه دایم گفته می شود چون طول عمر بیش از یک سال داردو محرک تولید کلاژن بوده اغلب توسط جراحان پلاستیک برای درمان چین و چروک های عمیق بینی ، لب های نازک ، تقویت استخوان های گونه و خط فک استفاده می شود.

 • ژل پاژ ( پلی آکریل آمید )

ژل پاژ ، نوعی ژل سنتتیک و دائمی است توام با عوارض فراوان که توصیه به تزریق آن نمی شود.

 • ژل پلاسما غنی شده با پلاکت

تزریق پلاسما ژل ، برای درمان چین و چروک استفاده می شود.

ژل پلاسما ، با فراوری خون بیماران ساخته می شود و عوارض جانبی ؛ مانند عفونت نخواهد داشت.

پلاکت خون ؛ حاوی پروتئین های بسیاری است که از فاکتورهای رشد محسوب می شوند ، این پروتئین ها باعث بهبودی پوست آسیب دیده ( آسیب های ناشی از پیری ، استرس و قرار گرفتن در معرض عناصر محیطی ؛ نظیر نورخورشید ، سولاریم ، اشعه ماوراءبنفش و غیره ) می شوند.

اقدامات قبل از تزریق ژل

انتخاب نوع ژل به چه عواملی بستگی دارد ؟

با وجود بسیاری از فیلرهای پوستی در بازار ، بدون راهنمایی یک جراح زیبایی با تجربه نمی توان دانست کدام گزینه بهترین است.

هر محصول ؛ منحصرا فرموله شده است تا از بافت ، تراکم و عمق تزریق خاصی برخوردار باشد ؛ به این معنی که برخی از مواد پرکننده برای مناطق خاصی که مورد توجه هستند بهتر کار می کنند.

لذا بهتر است پزشک متخصص ، تعیین کند چه نوع ژلی برای شما مناسب تر است.

با توجه به تعداد زیادی از کلینیک های پوست و پزشکان ارائه دهنده پرکننده های پوستی ، به بیماران توصیه می شود در انتخاب پزشکی که با آن ها کار خواهند کرد دقت بیشتری داشته باشند ؛ چرا که در صورت عدم انتخاب صحیح پزشک ، ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای شان حادث گردد.

خطرات و عوارض احتمالی تزریق ژل چیست ؟

علائم سرخی ، تورم ، درد و خارش ؛ اتفاقی طبیعی و موقتی است که به طور معمول تا 3 روز پس از تزریق ادامه دارد.

اگر این علائم ، پس از 3 روز برطرف نشد یا به نظر رسید در حال بدتر شدن هستند ؛ حتما به پزشک معالج تان مراجعه کنید.

زیرا علائم طولانی مدت ، ممکن است نشانه هایی از عوارض احتمالی مرتبط با پرکننده های پوستی باشند که شامل موارد زیر است :

 • عفونت
 • خون ریزی
 • کبودی
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • واکنش های آلرژیک ؛ که شایع ترین آن ها شامل بثورات ، کهیر و تورم است.
 • گرانولوم یا گره ؛ گرانولوم ها توده هایی هستند که در زیر پوست ناحیه درمان ایجاد می شوند.

در صورت تغییر رنگ موضع به صورت سفید شدگی در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

نکات و اقدامات قبل از تزریق ژل

انتخاب متخصص مجرب و ماهر

امروزه شاهد آن هستیم که روزانه تعداد مراکز ارائه دهنده خدمات زیبایی رو به افزایش است ؛ در برخی از مراکز این خدمات از سوی افرادی ارائه می گردد که آموزش لازم را در این زمینه ندیده اند و با کاهش هزینه ها سعی در جذب متقاضیان خدمات زیبایی دارند.

از این رو متاسفانه برخی متقاضیان اعمال و خدمات زیبایی ، بدون توجه به این که در صورت عدم انتخاب صحیح یک متخصص خوب و کارآزموده ، امکان دارد در معرض آسیب های جدی قرار گیرند و حتی ممکن است جهت جبران این عوارض ، متحمل هزینه های سنگین تری گردند به این مراکز مراجعه می کنند.

بنابراین مهم ترین مسئله ای که افراد قبل از تزریق ژل باید شدیدا به آن توجه نمایند انتخاب یک متخصص متبحر و مجرب می باشد ، لذا افراد در وهله اول می بایست سوابق متخصص منتخب خود را مورد توجه قرار دهند.

تزریق ژل ؛ توسط دکتر رضا رفیع فوق تخصص جراحی پلاستیک

میزان انتظار متقاضی تزریق ژل

از دیگر نکات مهمی که افراد پیش از تزریق ژل باید مورد توجه قرار دهند ، سطح توقع و انتظار آن ها از انجام تزریق می باشد.

از این رو چنانچه هدف افراد از تزریق ژل ، افزایش زیبایی چهره است می بایست پیش از تزریق ، در رابطه با نتایج تزریق ژل به میزان کافی تحقیق نمایند.

افراد بدین منظور می توانند نمونه کارهای متخصص انتخابی خود را در صفحات اینستاگرام و سایت ایشان مشاهده کرده و سپس تصمیم به انجام تزریق بگیرند.

افراد می توانند در جلسه مشاوره قبل از تزریق ژل ، خواسته ها و اهداف خود را از انجام تزریق به وضوح برای متخصص مورد نظر خود تشریح کنند.

حال آن که چنانچه متخصص مورد نظر شما از تجربه و تبحر کافی در این زمینه برخوردار باشد ، قطعا خواهد توانست بهترین خدمات جوانسازی را به شما ارائه نموده و شما را در کسب نتایج مثبت و قابل قبول یاری دهد.

البته لازم به ذکر است که افراد باید از تزریق ژل ، انتظاراتی واقع بینانه داشته باشند و از تصورات خارج از واقعیت بپرهیزند.

به طور کلی چهره هر فردی از مختصات و مشخصات مختص خود برخوردار است ، لذا انتظار دستیابی به نتایج مشابه و یکسان از تزریق ، توقعی نامعقول و نابجا است.

نوع ژل مورد استفاده

افراد جهت تزریق ژل پس از انتخاب یک متخصص مجرب و کاردان و شرح توقعات و خواسته های خود برای متخصص مورد نظر می بایست در ارتباط با نوع ژل مورد استفاده ، تحقیق نمایند.

بر این اساس افراد باید از پزشک مورد نظر خود سوال کنند که از چه نوع ژلی استفاده خواهد کرد ، آیا ژل مورد نظر عوارضی به همراه دارد یا خیر ، طول عمر و ماندگاری آن چقدر است و غیره.

هزینه تزریق ژل

پس از مراحل فوق باید در رابطه با هزینه و قیمت تزریق نیز از پزشک خود جویا شوید و در نهایت تصمیم نهایی جهت انجام تزریق ژل را اتخاذ نمایید.

فیلم تزریق ژل لب ، توسط دکتر رفیع جراح پلاستیک تهران

سایر اقدامات قبل از تزریق ژل

 • قبل از تزریق ژل ، حتما به میزان کافی آب بنوشید.
 • هرگز تزریق ژل را در مراکز زیبایی نامعتبر و سالن های آرایشی – زیبایی انجام ندهید.
 • به هیچ عنوان معیار خود جهت تزریق ژل را بر مبنای قیمت مناسب تزریق ، استوار نکنید.
 • به منظور جلوگیری از تشدید کبودی ، داروهای مسکن رقیق کننده خون ؛ نظیر آسپرین و ایبوپروفن را از یک هفته قبل قطع کنید.
 • توجه داشته باشید که در صورت حاملگی ، شیردهی ، سابقه حساسیت قبلی به تزریق و اختلالات عصبی ؛ به هیچ وجه نباید تزریق انجام گیرد.
 • از دو هفته قبل از تزریق ژل از دخانیات و مشروبات الکلی استفاده نکنید.
 • در صورتی که سابقه بیماری زمینه ای یا مصرف دارویی خاص دارید ، حتما پزشک خود را از این موضوع آگاه نمایید.
 • حداقل از 3 روز قبل از تزریق ژل از مصرف ویتامین C و E ، باید خودداری کنید.
 • حداقل 3 روز قبل از تزریق ، باید از مصرف برخی محصولات موضعی از قبیل اسید گلیکولیک ، رتینول و به طور کلی هر گونه داروی ضد پیری اجتناب نمایید.
 • در صورتی که در ناحیه مورد نظر جهت تزریق ، زخم یا تبخال دارید الزامی است که تا زمان بهبودی کامل صبر کنید و پس از آن اقدام به انجام تزریق نمایید.

چنانچه تمایل به انجام تزریق ژل دارید نکات فوق را جهت داشتن یک تزریق مطمئن و ایمن ، مد نظر داشته باشید.