دستورات و مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت : جراحی لیفت صورت یا ریتیدکتومی نوعی جراحی زیبایی است که در مبارزه با علائم پیری در صورت و گردن گزینه مناسبی محسوب می شود. افرادی که دغدغه چین و چروک های ناخواسته و افتادگی پوست دارند ؛ می توانند جراحی لیفت صورت را به منظور دست یافتن به ظاهری جوان تر و در عین  حال کاملا طبیعی انتخاب کنند.

دوره ریکاوری جراحی لیفت صورت ؛ به فاکتورهای متعددی از قبیل سن ، وضعیت سلامتی ، وسعت موضع لیفت صورت ، روش جراحی و رعایت مراقبت های پس از عمل بستگی دارد.

در مقاله پیش رو بر آنیم تا توضیحاتی در خصوص مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

نکات و مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

 • روز اول بعد از عمل لیفت صورت ، ممکن است احساس خواب آلودگی و عدم تعادل داشته باشید ؛ از این رو بهتر است با یکی از خویشاوندان یا اعضای خانواده هماهنگ کنید تا در زمان ریکاوری همراه شما باشد.
 • بعد از جراحی لیفت صورت ، بانداژ مخصوصی ( گن ) بر روی صورت شما قرار داده می شود ؛ این بانداژ برای آن که کبودی و تورم را به حداقل برساند ، سبب ایجاد فشار یکسان به صورت ، گردن و سر شما خواهد شد.
 • روز دوم پس از عمل لیفت صورت باید به پزشک معالج تان مراجعه نمایید ؛ در روز دوم جراحی ، پانسمان قبلی برداشته شده و پانسمان جدید بر روی موضع جراحی شده گذاشته می شود و برش ها و تورم جراحی ، توسط پزشک شما معاینه می شوند.
 • پس از جراحی لیفت صورت ، توصیه می شود که تا حد امکان استراحت کنید ؛ البته باید از استراحت مطلق پرهیز کنید و جهت جلوگیری از لخته شدن خون در پاها روزانه برای تایم کوتاهی در منزل پیاده روی آهسته داشته باشید.
 • مواجهه با کبودی و ورم از عوارض بدیهی جراحی لیفت صورت محسوب می شود ؛ با استفاده از کمپرس یخ روی صورت و گردن می توانید از افزایش آن پیشگیری نمایید.
 • به مدت یک هفته پس از جراحی ؛ از خم شدن ، کشیدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و تا 2 هفته بعد از عمل نیز از انجام حرکات ورزشی شدید بپرهیزید.
 • توجه داشته باشید که تا 3 روز بعد از عمل لیفت صورت ، باید در مواقع خواب و استراحت با چند بالش سر خود را بالاتر از حد معمول آن نگاه داشته و طاقباز بخوابید ؛ به این ترتیب از پیشروی تورم ناشی از عمل پیشگیری کرده و روند بهبودی خود را سرعت خواهید بخشید.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

سایر مراقبت های ضروری بعد از جراحی لیفت صورت

 • مصرف داروهایی که موجب افزایش خونریزی و کبودی می شوند ؛ مانند آسپیرین و داروهای حاوی آن ، ادویل ، ایپوپروفن ، ناپروکسین و همچنین مکمل های ویتامین E ؛ را از چند وقت قبل از جراحی لیفت صورت ، قطع کنید.
 • انجام برخی حرکات صورت ؛ از جمله خندیدن ، صحبت کردن ، جویدن و خمیازه کشیدن ؛ که عضلات صورت را تحت تاثیر قرار می دهند را تا یک هفته اول پس از جراحی لیفت صورت به حداقل برسانید.
 • استحمام و شستشوی مو ، پس از برداشتن پانسمان و درن از موضع جراحی ؛ مانعی ندارد اما باید به آرامی این کار را انجام دهید.
 • رنگ کردن مو ، تا سه هفته بعد از جراحی لیفت صورت ممنوع می باشد و تا زمانی که دوره ریکاروی تکمیل گردد ، باید به تعویق انداخته شود.
 • تا 2 ماه پس از عمل لیفت صورت ، از قرار گیری در معرض نور آفتاب خودداری کنید و در صورتی که ناچار به قرار گرفتن در زیر نور خورشید شدید ، از کلاه لبه دار و کرم ضد آفتاب SPF 20 یا بیشتر استفاده کنید.

در آخر لازم به ذکر است که کوتاهی در انجام دستورالعمل های دوره ریکاوری ، می تواند سبب عدم تقارن صورت شود ؛ لذا در رعایت دستورات مذکور نهایت دقت را داشته باشید.