عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک ، یکی از روش های نوین پیکرتراشی جهت لاغری موضعی می باشد که در سراسر جهان به کار گرفته می شود ، این روش پیکر تراشی از سوی سازمان FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) به تایید رسیده است.

در حین این روش چربی های اضافی ناحیه مورد نظر ، تخلیه شده و موجب لاغری موضعی می شود.

نگرانی بسیاری از افراد در رابطه با روش لیپوماتیک ، شل شدگی پوست بدن پس از انجام آن می باشد در رابطه با این موضوع باید بگوییم که نگران نباشید زیرا بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از انجام آن، پوست بدن صاف و سفت می شود.

مدت زمان ماندگاری نتیجه لیپوماتیک ، با توجه به سبک زندگی بیماران ، متفاوت است و در صورت رعایت رژیم سالم غذایی و داشتن تحرک کافی ، طولانی مدت و دائمی خواهد بود.

لیپوماتیک

مزایای عمل لیپوماتیک

 • تحت بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی کامل بیمار نیست.
 • در دیگر روش های پیکرتراشی احتمال گلوله شدن چربی ها در زیر پوست وجود دارد که در این روش این طور نیست.
 • میزان تورم بیمار در این روش بسیار کم می باشد.
 • پس از انجام آن نیاز به بستری شدن بیماران نمی باشد.
 • دوره نقاهت ندارد و بیماران بلافاصله می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.

نحوه انجام عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک و تمامی روش های پیکرتراشی ، به عنوان نسل جدیدی از اعمال زیبایی تلقی می شوند که با حذف چربی های اضافی بدن ؛ به تناسب اندام می انجامند و به طور کلی نتایج قابل قبولی به دنبال دارند.

عمل لیپوماتیک ؛ تحت بی حسی موضعی انجام می شود و در حقیقت ، نوعی عمل سرپایی به شمار می رود که انجام آن باید به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک ماهر و حاذق واگذار گردد.

در عمل لیپوماتیک ؛ برش های ظریفی به عمق 2 الی 5 میلی متر ، بر روی موضع مورد نظر ایجاد می گردد.

پس از آن لوله متصل به دستگاه ( کانولا ) ، جهت استخراج چربی های تجمع یافته در قسمت مورد نظر ؛ به زیر پوست فرستاده می شود.

دستگاه لیپوماتیک ، مجهز به کمپرسور هوا می باشد که با تولید هوای پرفشار ؛ منجر به حرکت لوله ورود یافته به زیر پوست شده و با چرخش و ارتعاش آن در میان بافت های چربی ، موجب می شود که چربی ها به ذرات کوچکی تبدیل شوند.

نوک لوله کانولا دارای سوراخ هایی است که وظیفه مکش چربی های خورد شده را بر عهده دارند ؛ ذرات چربی به کمک لوله کانولا و با استفاده از پمپ های قوی دستگاه ، بیرون کشیده شده و به درون مخزن مخصوص ؛ منتقل می گردند.

نکته ای که در اینجا ذکر آن بسیار حائز اهمیت است ، این است که چربی های استخراج شده از بدن را می توان به دیگر نقاط بدن ؛ از جمله گونه ، سینه ، باسن و غیره تزریق نمود.

لازم به ذکر است در تزریق چربی ، به دلیل این که ماده تزریق شونده از بدن خود فرد تهیه شده است ؛ قاعدتا هیچ گونه ناسازگاری ای با بافت بدن ایجاد نخواهد شد.

لیپوماتیک

آیا عمل لیپوماتیک باعث کاهش وزن می شود ؟

خیر ؛ هدف از عمل لیپوماتیک ، صرفا ایجاد تناسب اندام در نواحی ای از بدن می باشد که با حجم قابل توجهی از چربی مواجه هستند.

از این رو انجام آن در افرادی که دچار چاقی مفرط هستند و قصد کاهش وزن دارند گزینه مناسبی نخواهد بود.

بنابراین عمل لیپوماتیک ، تنها به افرادی توصیه می شود که با تجمع چربی نامتعادل در برخی از نقاط بدن خود روبرو هستند و علیرغم رژیم های غذایی و فعالیت بدنی ، همچنان از شر آن ها خلاص نشده و موفق به از بین بردن آن ها نشده اند.

ماندگاری نتایج لیپوماتیک

بر خلاف تصور برخی افراد که گمان می کنند ، بعد از عمل لیپوماتیک می توانند به هر میزان که دوست دارند غذا بخورند و بازگشت چربی اتفاق نخواهد افتاد ؛ باید گفت از آن جا که در این عمل لیپوماتیک ، تنها چربی های فعلی بدن از بین رفته و سلول های چربی ؛ هنوز در موضع مورد نظر موجود هستند ، چنانچه پس از عمل ، رژیم غذایی رعایت نگردد و فرد تحرک کافی نداشته باشد ، بازگشت مجدد چربی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

لذا ماندگاری نتایج عمل لیپوماتیک ، مستلزم سبک صحیح زندگی ؛ یعنی انجام ورزش و رژیم غذایی مناسب و صحیح می باشد.

لیپوماتیک

عوارض لیپوماتیک و پیکرتراشی

همانطور که می دانید لیپوماتیک یکی از روش های پیکر تراشی می باشد که جهت لاغری موضعی به کار می رود این روش نیز همچون روش های دیگر دارای عوارض جزئی می باشد اما در صورتی که توسط جراح متخصص انجام نگیرد ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای بیماران پیش آید که برخی از آن ها عبارتند از :

 1. آسیب رسیدن به اعضا داخلی بدن بیمار
 2. آمبولی شدن بیمار
 3. درد و خونریزی شدید
 4. عفونت
 5. برگشت چربی ها
 6. آسیب رسیدن به اعضا داخلی بدن بیمار

انجام عمل لیپوماتیک به دلیل حرکات گردشی لوله کانولا در داخل بدن، باید بسیار با دقت توسط جراح زبده و چیره دست انجام گیرد در غیر این صورت احتمال آسیب رسیدن به اعضا داخلی بدن بیمار وجود دارد.

آمبولی در عمل لیپوماتیک

در صورتی که پزشک معالج شما به میزان کافی در این زمینه مهارت نداشته باشد ممکن است چربی های ناحیه مورد نظر تبدیل به مایع شده و وارد بدن شوند.

هزینه لیپوماتیک

برای تعیین هزینه لیپوماتیک ، ابتدا بیمار باید تحت معاینه قرار گیرد زیرا قیمت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد.

برای آگاهی از هزینه لیپوماتیک می توانید به مطب دکتر رضا رفیع بهترین جراح فوق تخصص پلاستیک تهران مراجعه کرده و پس از معاینه از هزینه عمل مطلع شوید.