همه چیز درباره پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک

کسانی که نیاز به ایجاد تغییر و بهبود در اجزای صورت یا بدن و به طور کلی در ظاهر خود دارند می توانند با مراجعه به فوق تخصص جراحی پلاستیک نسبت به رفع عیوب خود اقدام نمایند.

انواع عمل های جراحی پلاستیک

تمامی عمل هایی که به منظور رفع ایرادات ظاهری انجام می پذیرد و منجر به زیبایی یا ترمیم بافت اندامی شخص می گردد از انواع جراحی های پلاستیک به حساب می آیند. در واقع جراحی پلاستیک به دو بخش جراحی پلاستیک صورت و جراحی پلاستیک بدن تقسیم می شود.

فوق تخصص جراحی پلاستیک

انواع جراحی پلاستیک صورت :

 • جراحی بینی ( رینوپلاستی )
 • جراحی زیبایی پلک ( بلفاروپلاستی )
 • جراحی گوش ( اتوپلاستی )
 • جراحی لیفت صورت

و غیره

انواع جراحی پلاستیک بدن :

 • جراحی زیبایی بازو ( براکیوپلاستی )
 • جراحی شکم ( ابدومینوپلاستی )
 • لیفت سینه ( ماستوپکسی )
 • کوچک کردن سینه ( ماموپلاستی )
 • پروتز سینه
 • ژنیکوماستی ( کوچک کردن سینه آقایان )
 • لیفت باسن
 • پروتز باسن

و غیره

فوق تخصص جراحی پلاستیک نسبت به تمامی عمل های جراحی ذکر شده در فوق ، دارای مهارت لازم بوده و همگی این موارد در حیطه کاری وی می باشند.

مسلما کسی که اقدام به انجام جراحی های زیبایی می کند تمایل به رفع عیوب و زیباتر شدن دارد لذا ماحصل بدست آمده بسیار حائز اهمیت است.

از طرفی کسب نتایج مطلوب و رضایت بخش ارتباط مستقیم با مهارت و تجربه جراح پلاستیک خواهد داشت بنابراین انتخاب یک جراح پلاستیک حاذق از اقدامات ضروری قبل از عمل می باشد.

از این رو با تنظیم این مقاله قصد داریم شما عزیزان را نسبت به ویژگی های مهم یک جراح پلاستیک خوب و همچنین چگونگی انتخاب او آشنا نماییم.

خصوصیات فوق تخصص جراحی پلاستیک

بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 1. قطعا اولین و مهمترین خصیصه یک جراح پلاستیک خوب منفعت طلب نبودن و در نظر گرفتن سلامتی بیمارش می باشد.
 2. علاوه بر آن باید از مهارت کافی برخوردار بوده و تجربه عمل های موفق بسیاری را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده باشد.
 3. لازم است جراح پلاستیک از علم روز دنیا عقب نبوده و نسبت به تکنولوژی و تکنیک های نوین آگاهی های لازم را داشته و از آن ها بهره ببرد.
 4. معمولا بیماران نسبت به انجام اعمال جراحی احساس ترس و نگرانی دارند. جراح پلاستیک باید بتواند با ایجاد حس اطمینان در بیمار خود از نگرانی های او کاسته و وی را نسبت به موفقیت آمیز بودن عمل ، خاطرجمع نماید.
 5. بهترین جراحان پلاستیک طی جلسات مشاوره ، بیمار خود را نسبت به زوایای عمل آگاه کرده و یک دید واقعی به او می دهند.
 6. همچنین نیاز می داند مراقبت ها و نکات قبل و بعد از عمل را به طور کامل برای بیمارش تشریح نماید.
 7. از دیگر ویژگی های مهم فوق تخصص جراحی پلاستیک خلاقیت داشتن و آگاهی از معیارها و علم زیبایی شناسی می باشد.
 8. چنانچه فرد شرایط روحی یا جسمی مناسب به جهت انجام عمل جراحی را نداشته باشد ، جراح پلاستیک باید شرایط وی را درک نموده و انجام عمل را به زمان مناسب تری موکول کند.

فوق تخصص جراحی پلاستیک

نحوه انتخاب فوق تخصص جراحی پلاستیک

پیدا کردن یک جراح پلاستیک خبره از دغدغه های افرادی است که قصد انجام هر یک از اعمال جراحی زیبایی را دارند. در ادامه چگونگی یافت بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک را شرح خواهیم داد:

 1. قدم اول این است که به کمک جستجو در گوگل و سایت های معتبر یا با پرسش از آشنایان و اطرافیانی که عمل زیبایی انجام داده اند لیستی از نام جراحان پلاستیک بدست آورید.
 2. سپس می توانید از طریق سایت و شبکه اجتماعی منتسب به آن ها نسبت به خدمات قابل ارائه و نمونه کارهای آنان اطلاعاتی کسب نموده و این چنین دایره انتخابتان را محدودتر کنید.
 3. قدمی بعدی این است که با مراجعه به مطب پزشکان مورد نظر خود با آن ها مشاوره نمایید و نسبت به میزان تجربه ، ویژگی و روش های آن ها آگاهی یابید.
 4. همچنین می توانید با مراجعه کنندگان حاضر در مطب نیز صحبت کرده و از میزان رضایتمندی آن ها مطلع گردید.

دکتر سید رضا رفیع ، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بوده و عضو انجمن جراحان پلاستیکی می باشد. همچنین دوره تکمیلی خود را در دانشگاه YALE.NYU آمریکا گذرانده است.

اهداف جراحی پلاستیک

با شنیدن واژه ” جراحی پلاستیک ” ، بلافاصله تصاویری از ستاره های فیلم ها به ذهن خطور می کند که جراحی های مختلفی انجام داده اند تا جذاب تر دیده شوند.

بنابراین جراحی پلاستیک ، اغلب فقط به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می شود ؛ اما در حقیقت این گونه نیست.

جراحی پلاستیک در واقع ، یک عمل کاملا زیبایی نبوده و به دو دسته زیبایی و ترمیمی تقسیم می شود.

به طور کلی جراحی پلاستیک ، نام خود را از کلمه یونانی  “پلاستیک ” ( plastiko ) که به معنی انعطاف پذیر می باشد ؛ گرفته است.

همه ما درباره محبوب ترین جراحی های زیبایی ( جراحی زیبایی بینی ، افزایش پستان ، لیپوساکشن و غیره ) تا حدودی آگاهی دارین ؛ اما آنچه که اغلب در مورد آن چیزی نمی دانیم ، جراحی ترمیمی می باشد.

به عنوان مثال ؛ نوزادانی که با شکاف لب و کام متولد می شوند ، افرادی که در سوانح دچار جراحات یا سوختگی می شوند ؛ می توانند از جراحی های ترمیمی بهره مند شوند.

البته لازم به ذکر است که این ها فقط چند نمونه از جراحی پلاستیک ترمیمی می باشند که به بهبود کیفیت زندگی کمک می کنند.

شایان توجه است که جراحی های پلاستیک زیبایی ، روند پیری را متوقف نمی کنند ؛ زیرا روند پیری همچنان در جریان است ، لذا با انجام اعمال جراحی پلاستیک زیبایی ، تنها می توان فرآیند پیری را به تاخیر انداخت.

آیا جراحی پلاستیک زیبایی محدودیت سنی دارد ؟

خیر ؛ جراحی پلاستیک ، محدودیت سنی و جنسیتی ندارد و در همه افراد در هر رده سنی و با هر جنسیتی قابل انجام است.

اگرچه پزشکان به کودکان تا قبل از اتمام فرآیند بلوغ توصیه نمی کنند که تحت عمل زیبایی قرار بگیرند ، زیرا هنوز در حال رشد هستند.

البته جراحی های پلاستیک ترمیمی و بازسازی ، در تمام رده های سنی قابل انجام می باشد.

تصور عموم افراد بر این است که فقط زنان ، تحت جراحی پلاستیک قرار می گیرند ؛ اما این خلاف واقع است.

امروزه مردان نیز تحت اعمال جراحی پلاستیک زیبایی ؛ از قبیل جراحی زیبایی بینی ، لیپوساکشن ، ژنیکوماستی و غیره قرار می گیرند.

همانطور که اشاره شد ، جراحی پلاستیک وابسته به سن نیست ؛ اما ذکر شده است اکثر افرادی که تحت عمل های جراحی زیبایی قرار می گیرند معمولا در رده سنی 50 – 30 سال قرار دارند.

کسب نتایج مطلوب از جراحی پلاستیک

اگرچه هنر جراحی پلاستیک ، به توانایی و مهارت جراح پلاستیک و اساسا توانایی فنی ایشان وابسته است.

اما باید اشاره داشت که نتیجه اعمال جراحی پلاستیک ؛ علاوه بر موارد مذکور ، تحت تأثیر برنامه ریزی دقیق برای جراحی نیز قرار دارد.

برنامه ریزی صحیح برای انجام این جراحی ها ؛ در گرو دانش ، خلاقیت و خرد جراح که در واقع از مؤلفه های اصلی در جراحی پلاستیک هستند ، قرار دارد.

دانش ، فاکتور بسیار مهمی است ؛ زیرا شناخت آنچه که نمی توان بر روی موضع مورد نظر اعمال نمود ، به همان اندازه مهم است که می توان بر روی آن ناحیه به انجام رساند.

خلاقیت ، زمانی لازم است که مشکلات روبروی ما پیچیده و دشوار باشد یا راه حل های قدیمی جوابگو نباشد ؛ در این موارد نیز خرد و دانش این که تشخیص دهیم چه عملی مناسب است انجام شود ، به همان اندازه مهم است.

هزینه جراحی پلاستیک

همانطور که گفته شد طیف اعمال جراحی پلاستیک بسیار گسترده می باشد لذا برای کسب اطلاع از قیمت هر یک از جراحی های زیبایی نیاز است که نزد پزشک مورد نظر خود رفته و ویزیت شوید. جراح پلاستیک پس از معاینه و مشاوره با شما هزینه نهایی را اعلام خواهد نمود.