انتخاب جراح بینی از مهم ترین پارامترهایی است که جهت کسب نتیجه رضایت بخش از جراحی بینی باید مورد توجه قرار گیرد.به طور کلی از آن جا که این فرآیند؛ از جمله اعمال جراحی چالش برانگیز در بینی جراحی های زیبایی به شمار می رود ، برای انجام آن باید یک جراح بينی حاذق و مجرب که سابقه درخشانی در زمینه انجام انواع جراحی بینی دارد را برگزید. اگرچه در حال حاضر تعدد جراحان بینی رو به افزایش است ، اما تنها تعداد کمی از آن ها دارای تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی بینی هستند ؛ لذا با توجه به این که جراحی زیبایی بینی یک جراحی فوریتی نیست ، اکیدا توصیه می شود که علاقمندان به انجام آن ، در راستای انتخاب بهترین جراح بينی تحقیق نموده و آگاهانه اقدام به این جراحی نمایند. دکتر سید رضا رفیع فوق تخصص جراحی پلاستیک و از بهترین پزشکان جراح بينی در تهران می باشند ؛ ایشان تاکنون توانسته اند باز اتکا با تجربیات بالایی که دارند ، بهترین نتایج را از انجام انواع رینوپلاستی برای مراجعین خود به ارمغان آورند.

 

جراح بینی- دکتر رفیع

 

اهمیت انتخاب بهترین جراح بينی

 • اگرچه هدف اصلی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ، ارائه زیبایی بیشتر است ؛ اما لازم به ذکر است که نتیجه این عمل جراحی ، فراتر از شکل ظاهری صورت است ؛ زیرا بینی ، ارگان اصلی بویایی بدن است و به عنوان بخشی از سیستم تنفسی بدن محسوب می شود.
 • لذا این تصور که رینوپلاستی ، صرفا جنبه زیبایی دارد ؛ اشتباه بوده و باید اشاره داشت که یک جراح بينی متبحر در عمل زیبایی بینی ، علاوه بر اصلاح عیوب ظاهری بینی باید به عملکرد حیاتی بینی نیز توجه داشته و مشکلات بویایی و تنفسی را نیز بهبود بخشد.

نحوه انتخاب بهترین جراح بينی

طبیعتا یافتن یک جراح بينی ماهر و توانمند امری دشوار می باشد.

 • بهترین روش برای یافتن یک جراح بينی خوب و متخصص در وهله اول ، تحقیق از دوستان و آشنایانی است که قبلا جراحی بینی انجام داده و تجربه این جراحی را داشته و از نتیجه دریافتی رضایت دارند.
 • در قدم بعدی توصیه می شود که در اینترنت تحقیق نمایید و با توجه به شهر محل سکونت تان ، بهترین جراح شهر خود را جستجو کنید.
 • در نهایت ، لیست پزشکانی که یافته اید را مورد ارزیابی و مقایسه قرار دهید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.
 • برای اطمینان از انتخاب تان ، به سایت رسمی پزشک مربوطه مراجعه کنید و نمونه کارهای موجود در سایت و صفحات مجازی ایشان را مشاهده بفرمایید.
 • همچنین می توانید برای نهایی کردن انتخاب تان ، به صورت حضوری به مطب پزشک مربوطه رفته و با بیماران حاضر در مطب که پیشتر توسط جراح منتخب شما جراحی شده اند گفتگو کنید و از سطح رضایت آن ها از نتیجه و ماحصل عمل جویا شوید.

جراحی بینی

رینوپلاستی ، گزینه بسیار خوبی برای دستیابی به اهداف زیر است :

 1. تعادل اندازه بینی با اجزای صورت
 2. تغییر عرض پل بینی
 3. بهبود نمایه بینی شامل برداشتن قوز یا افتادگی بینی
 4. شکل دهی نوک بینی
 5. تغییر زاویه بینی و دهان

رینوپلاستی ، می تواند با اهداف زیبایی شناختی یا ترمیمی برای اصلاح نارسایی هایی مادرزادی یا مشکلات تنفسی انجام شود.

بهترین کاندید جراحی بینی

 • رینوپلاستی می تواند زیبایی چهره و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد ؛ اما الزاما نمایه صورت را با تصویر ایده آل شما تغییر نمی دهد.
 • قبل از تصمیم به جراحی ، به دقت درباره انگیزش و انتظارات خود از جراحی با پزشک جراح صحبت کنید.
 • بهترین کاندید این عمل کسانی هستند که خواسته منطقی از جراحی دارند نه کمال گرایی.
 • اگر سلامت جسمانی خوبی دارید و از نظر روانشناختی پایدار و واقع بین هستید ، می توانید کاندید خوبی برای جراحی بینی باشید.
 • در صورت ابتلا به بیماری های زمینه ایی فقط کافی است پزشک خود را در جریان بگذارید و اصولا بیماری ها عامل بازدارنده نیستند و می توان با لحاظ کردن مواردی عمل جراحی را انجام دهید.

برنامه ریزی برای جراحی بینی

ارتباط خوب بیمار و پزشک ضروری است.

 • در جلسه مشاوره اولیه ، جراح این پرسش را خواهد داشت که می خواهید بینی شما چگونه باشد ، ساختار بینی و صورت را بررسی می کند.
 • همچنین عواملی که می تواند بر روند جراحی تاثیر بگذارد و نتایج عمل صحبت خواهد کرد.

این عوامل ساختار استخوان بینی و غضروف ، آناتومی صورت ، ضخامت پوست ، سن و توقعات شما را در بر می گیرد.

 • جراح در این جلسه ؛ تکنیک ها و نوع بیهوشی ، تسهیلات جراحی ، خطرات و هزینه را توضیح می دهد.
 • اگر جراحی بینی یا آسیب دیدگی بینی در سال های گذشته همچنین هرگونه حساسیت دارویی و غذایی یا نارسایی تنفسی و حتی اگر سیگار می کشید ، حتما به پزشک معالج بگویید.

 

جراح بینی- دکتر رفیع

 

تکنیک های جراحی بینی

دو روش تحت عناوین روش باز و بسته ؛ برای انجام جراحی بینی وجود دارد که بر اساس وسعت ایرادات بینی ، نیاز فرد و صلاحدید جراح ؛ یکی از آن ها انتخاب می شود. هر تکنیک ، مزایا و معایب خاص خود را دارد. تفاوت اصلی ، بین این دو روش جراحی ؛ در برشی است که در ناحیه کلوملا ( پوست مابین حفره های بینی ) ایجاد می شود.

رینوپلاستی بسته

 • در رینوپلاستی بسته ، هیچ برشی در بخش کلوملای بینی ایجاد نمی شود و تمام برش ها در داخل سوراخ های بینی لحاظ می شوند ؛ این برش ها از خارج بینی قابل رویت نیستند.
 • در جراحی بینی به روش بسته به دلیل عدم ایجاد برش در بخش خارجی بینی ، جراح قادر نخواهد بود که پوست بینی را به طور کامل از روی ساختار زیرین آن بلند کند ؛ لذا به دلیل محدودیت دیدی که دارد به کل ساختمان بینی اشراف نداشته و نمی تواند اصلاحات گسترده ای را بر روی بینی اعمال کند.
 • به طور کلی باید گفت هرچند جای برش و بخیه جراحی در رینوپلاستی بسته به وضوح قابل تشخیص نمی باشد ؛ اما از آن جا که در جراحی بینی به روش بسته ، پزشک دید محدودی از ساختار بینی دارد ؛ این روش جراحی برای افرادی که با ایرادات مختصری در بینی خود مواجه هستند گزینه مناسبی خواهد بود.

رینوپلاستی باز

 • در جراحی بينی باز ، افزون بر برش هایی که داخل بينی بیمار ایجاد می شوند ؛ برش کوچکی نیز در بافت جدا کننده سوراخ های بينی ( کلوملا ) زده می شود.
 • پزشک از طریق این برش ، می تواند پوست بينی را از روی بينی بلند کرده و در نتیجه به سهولت به ساختار زیرین استخوان و غضروف دست یابد.
 • مهم ترین مزیت جراحی بينی به روش باز ؛ این است که در این روش ، جراح دید بهتری از اجزای بينی دارد ؛ لذا برای انجام جراحی های گسترده و اعمال تغییراتی از قبیل اصلاح تیغه بينی ، نوک و پل بينی ، سوراخ های بينی یا حتی برداشتن توده ها و برجستگی ها از روی بينی ؛ گزینه مناسبی به شمار می رود.
 • در آخر باید اشاره نمود که هر دو تکنیک جراحی ، در صورتی که به یک جراح بينی ماهر و مجرب سپرده شوند ؛ به یک اندازه موثر خواهند بود.

آیا بینی در حین جراحی شکسته می شود ؟

روش جراحی با نیاز بیمار متفاوت است و شکستن ستخوان در حین عمل یا استئوتومی در تمام جراحی ها الزامی نیست.استئوتومی یک عمل دقیق و کنترل شده است که با ابزاری تخصصی به نام استئوتوم و اخیرا نیز با اره اولتراسونیک انجام می شود.استئوتومی ؛ قسمت بالایی استخوان های بينی را به یکدیگر نزدیک می کند و اغلب به دلایل ترمیم شکستگی بينی ، باریک شدن بينی ، پل عریض و صاف کردن بينی کج استفاده می شود.

آیا جراحی زيبايی بينی دردناک است ؟

جراحی زیبایی بينی تحولات شگفت انگیزی را ایجاد می کند ، اما این عمل برخلاف آنچه بیماران تصور می کنند دردناک نیست.

جراحان معمولا از بی حسی موضعی همراه با آرام بخشی استفاده می کنند ، بنابراین بیماران در حین جراحی آرام هستند و دردی احساس نمی کنند.

آیا می توان جراحی بينی و جراحی چانه را همزمان انجام داد ؟

در هیچ عمل جراحی زیبایی به جراحی همزمان دیگری برای حصول نتیجه بهتر نیاز نیست مگر بينی با چانه ؛ چرا که عمل ترکیبی این دو ، می تواند پروفایل چهره ( نمای نیم رخ ) را تغییر دهد.توجه داشته باشید که نقص در چانه ، می تواند تمام تلاش ها را برای بينی خوب از حیض انتفاع ساقط کند ؛ به همین دلیل است که ما نسبت به رابطه چانه با بينی تا این مقدار حساس هستیم.چانه کوچک ، می تواند بينی را بزرگتر نشان دهد و سبب شود زاویه بین فک و گردن تعریف نشده به نظر برسد.جراحی ترکیبی بینی و  چانه ، نمایه هماهنگ و بهینه صورت را به همراه خواهد داشت ؛ اما گزینه مناسبی برای همه متقاضیان جراحی نیست.

سخن پایانی

در آخر لازم به ذکر است جراحی بينی بر روی بافت های تغییر شکل یافته بينی انجام می شود و این بافت ها می توانند به تدریج تغییر شکل دهند ، لذا نتیجه جراحی ممکن است به مرور زمان دستخوش تغییراتی واقع گردد ؛ متاسفانه گریز از این مسئله حتی با انتخاب بهترین جراح بينی تهران نیز میسر نمی شود.از این رو بهتر است افراد از جراحی بينی انتظارات معقولانه و واقع گرایانه داشته باشند.البته باید اشاره داشت که با این وجود ، افراد باید در انتخاب بهترین و مجرب ترین جراح بينی که سابقه ای مطلوب در جلب رضایت مراجعین خود داشته است نهایت دقت را بکار گیرند.