به عمل جراحی شکم ، ابدومينوپلاستي می گویند که طی این عمل ، چربی و پوست های اضافی شکم توسط جراح پلاستیک جدا شده و عضلات شکمی از حالت شل و افتاده خارج می شود. فرد پس از این جراحی زیبایی دارای شکمی سفت و زیبا می گردد که می تواند با رعایت رژیم درست اندام جدید خود را حفظ کند.

ابدومینوپلاستی

چگونگی آمادگی برای جراحی ابدومینوپلاستی

برای انجام دادن این جراحی کارهایی لازم است که باید قبل از پروسه عمل انجام دهید که در زیر به انها اشاره خواهیم کرد:

 • در جلسه مشاوره با پزشک باید اطلاعات کاملی در مورد سابقه پزشکی و داروهایی که مصرف می کنید در اختیار جراح خود قرار دهید همچنین تمامی سولاتی که در خصوص معایب و مزایای عمل دارید را حتما بپرسید.
 • برای بررسی انتخاب هایی که جهت درمان خواهید داشت دکتر شکم را معاینه خواهد کرد و تصاویری را برای سابقه پزشکی از شکم تهیه می کند.
 • در مورد خواسته هایتان صحبت کنید:
  توضیح بدهید که چه نتایجی بعد از عمل موردنیازتان می باشد. و سعی کنید در ذهن تان توقعات واقع گرایانه ای داشته باشید.
 • سیگار کشیدن را از یک هفته پیش از پروسه ابدومینوپلاستی متوقف کنید.
  از داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند از دو هفته پیش از جراحی استفاده نکنید.
 • وزن خود را ثابت نگه دارید و سعی کنید که به هیچ وجه نوسان وزنی نداشته باشید.
  این اثبات وزنی باید از یکسال پیش از جراحی باشد.
 • بعد از انجام جراحی نیاز به همراهی خواهید داشت که شما را تا منزل هماهی کند حتما برای اینکار با یک شخص هماهنگ کنید.
 • از رژیم گرفتن پیش از ابدومینوپلاستی خودداری کنید غذاهای خود را کامل مصرف کنیدمواد مغذی باید پیش از جراحی در بدنتان موجود باشند.

شرح کامل جراحی ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی شکم ابدومينوپلاستي به سه روش زیر انجام می گیرد که در ادامه هر یک را  به اختصار تشریح نموده ایم.

 • روش اول مینی ابدومينوپلاستي است که طی آن در زیر شکم بیمار برش کوچکی ایجاد می شود و پس از آن پوست ناحیه زیر ناف جدا شده و چربی های اضافه تخلیه می شود. در انتها نیز پوست های اضافه را برداشته و پوست دو طرف شکم کشیده و به هم بخیه می شوند.
 • روش دوم ابدومينوپلاستي کامل است ، در این روش زیر شکم بیمار به موازات یک پهلو به پهلوی دیگر برشی بزرگ ایجاد می شود و بعد از آن برشی دیگر برای جدا کردن ناف از بافت های اطرافش زده می شود. پوست را از دیواره شکمی جدا کرده و عضلات شکم توسط جراح متخصص تراشیده و تراز می شود. پوست ها و چربی های اضافه برداشته می شوند و پس از آن ناف در جای جدید قرار می گیرد و در انتها مجدد پوست های اطراف به سمت هم کشیده شده و بخیه می شوند.
 • روش سوم نیز ابدومينوپلاستي گرداگرد می باشد که در آن یکبار بیمار بر روی شکم و یکبار به پشت خوابانده می شود تا چربی های موجود در شکم و پهلو تخلیه گردد.

مدت زمان انجام عمل ابدومینوپلاستی معمولا بین 2 تا 5 ساعت می باشد و اغلب بیماران تا چند شب بعد از جراحی باید در بیمارستان بستری باشند. به هنگام مرخص شدن بیمار یک گن مخصوص به شکم او بسته می شود. استفاده از گن پس از عمل ابدومينوپلاستي بهتر است تا ماه ها بعد نیز توسط بیمار انجام پذیرد. بیمار تا 24 ساعت بعد از مرخص شدن نیاز به مراقبت فرد دیگری دارد.

 

عوارض ابدومینوپلاستی چیست ؟

ابدومينوپلاستي هم مانند همه جراحی های دیگر شامل عوارض و ریسک هایی است که ممکن است در برخی افراد بروز کند و در برخی دیگر خیر. در ادامه با این عوارض آشنا می شویم:

داشتن درد و ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است. جراح متخصص معمولا با تجویز مسکن برای بیمار این درد را کاهش می دهد. بی حالی، بی حسی و کبودی نیز جزء عوارض موقتی این جراحی زیبایی می باشد.

عوارضی دیگر که کمتر امکان اتفاق افتادنشان هست شامل عفونت، خونریزی زیر فلپ یا ایجاد لخته های خونی می باشد که ممکن است توسط خون به ریه برسد و تنفس بیمار را دچار مشکل کند که با رعایت دقیق مراقبت های بعد از ابدومينوپلاستي و انتخاب صحیح جراح پلاستیک این عوارض به صفر می رسد.

ابدومینوپلاستی

معایب ابدومینوپلاستی

با عمل ابدومينوپلاستي سلول های چربی از بدن بیمار خارج می شوند و چنانچه این سلول ها مجدد ایجاد شوند تعدادشان بسیار کم است و با توجه به اینکه برای چاق شدن یک ناحیه نیاز به سلول های چربی است بنابراین اگر جراح پلاستیک کار خود را به درستی انجام دهد اصولا امکان برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی وجود نداشته و نه تنها معایبی ندارد بلکه نتیجه خوشایندی نیز برای وی به همراه دارد.ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

 • بعد از انجام این پروسه ممکن است که تورم را در ناحیه مورد جراحی تجربه کنیدکه طبیعی می باشد.
 • بعد از عمل درن را برای خارج کردن مایعات و خون در ناحیه جراحی قرار می دهند که باید نحوه خالی کردن آن را از پرستار یاد بگیرید.
 • ممکن است دکتر برایتان انتی بیوتیک را تجویز کند که باعث پیشگیری از بروز عفونت خواهد شد مصرف ان را حتما جدی بگیرید و به موقع آن را انجام دهید.
 • ممکن است نیاز به پوشیدن نوعی گن مخصوص بعد از جراحی داشته باشید که تا زمان بهبودی شکم را ثابت نگه می دارد.
 • جلسات ویزیت های بعدی با پزشک را حتما یادداشت کنید و به خاطر بسپارید.
 • از انجام فعالیت هایی سنگین و ورزش های پرتحرک تا حدود 6 هفته خودداری کنید.
  فعالیت های سبک را می توانید انجام دهید و قدم زدن روزانه برای پیشگیری از لخته خون را حتما باید انجام دهید.
 • دکتر راه حل هایی را برای نگه داری از زخم و جای اسکار به شما خواهد داد.
  در صورتی که درد شدیدی را تجربه می کنید می توانید از داروهای مسکنی که پزشک برایتان تجویز کرده است استفاده کنید.

نتیجه گیری

بعد از ابدومینوپلاستی معمولا افراد از ظاهر جدیدی که پس از عمل برایشان به وجود آمده است رضایت دارند .اگرچه ممکن است چند ماه بعد از جراحی هنوز احساس طبیعی بودن نداشته باشید.اما نکته ای وجود دارد که باید در نظر داشته باشید که این ظاهر جدید و زیبا برای تثبیت نیازمند رعایت کردن یک برنامه غذایی سالم و ورزش روزانه می باشد و می بایست داشتن برنامه غذایی خوب و مقوی و تحرک بالا را هرگز فراموش نکنید.

دکتر سید رضا رفیع فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران از برترین جراحان فوق تخصص پلاستیک استان تهران به شمار می روند که با بهره وری از دانش و آگاهی خود و نیز اشراف به نوین ترین متدهای جراحی پلاستیک ، تاکنون نتایج مطلوب و قابل قبول بی شماری را در زمینه انواع جراحی پلاستیک ترمیمی و زیبایی را برای مراجعین خود به ارمغان آورده اند.