ابدومینوپلاستی ( جراحی زیبایی شکم )

ابدومینوپلاستی چیست ؟ به عمل جراحی شکم ، ابدومينوپلاستي می گویند که طی این عمل ، چربی و پوست های اضافی شکم توسط جراح پلاستیک جدا شده و عضلات شکمی از حالت شل و افتاده خارج می شود. فرد پس از این جراحی زیبایی دارای شکمی سفت و زیبا می گردد که می تواند با رعایت رژیم درست اندام جدید خود را حفظ کند.

شرح کامل جراحی ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی شکم ابدومينوپلاستي به سه روش زیر انجام می گیرد که در ادامه هر یک را  به اختصار تشریح نموده ایم.

ابدومینوپلاستی

  • روش اول مینی ابدومينوپلاستي است که طی آن در زیر شکم بیمار برش کوچکی ایجاد می شود و پس از آن پوست ناحیه زیر ناف جدا شده و چربی های اضافه تخلیه می شود. در انتها نیز پوست های اضافه را برداشته و پوست دو طرف شکم کشیده و به هم بخیه می شوند.
  • روش دوم ابدومينوپلاستي کامل است ، در این روش زیر شکم بیمار به موازات یک پهلو به پهلوی دیگر برشی بزرگ ایجاد می شود و بعد از آن برشی دیگر برای جدا کردن ناف از بافت های اطرافش زده می شود. پوست را از دیواره شکمی جدا کرده و عضلات شکم توسط جراح متخصص تراشیده و تراز می شود. پوست ها و چربی های اضافه برداشته می شوند و پس از آن ناف در جای جدید قرار می گیرد و در انتها مجدد پوست های اطراف به سمت هم کشیده شده و بخیه می شوند.
  • روش سوم نیز ابدومينوپلاستي گرداگرد می باشد که در آن یکبار بیمار بر روی شکم و یکبار به پشت خوابانده می شود تا چربی های موجود در شکم و پهلو تخلیه گردد.

مدت زمان انجام عمل ابدومینوپلاستی معمولا بین 2 تا 5 ساعت می باشد و اغلب بیماران تا چند شب بعد از جراحی باید در بیمارستان بستری باشند. به هنگام مرخص شدن بیمار یک گن مخصوص به شکم او بسته می شود. استفاده از گن پس از عمل ابدومينوپلاستي بهتر است تا ماه ها بعد نیز توسط بیمار انجام پذیرد. بیمار تا 24 ساعت بعد از مرخص شدن نیاز به مراقبت فرد دیگری دارد.

 

عوارض ابدومینوپلاستی چیست ؟

ابدومينوپلاستي هم مانند همه جراحی های دیگر شامل عوارض و ریسک هایی است که ممکن است در برخی افراد بروز کند و در برخی دیگر خیر. در ادامه با این عوارض آشنا می شویم:

داشتن درد و ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است. جراح متخصص معمولا با تجویز مسکن برای بیمار این درد را کاهش می دهد. بی حالی، بی حسی و کبودی نیز جزء عوارض موقتی این جراحی زیبایی می باشد.

عوارضی دیگر که کمتر امکان اتفاق افتادنشان هست شامل عفونت، خونریزی زیر فلپ یا ایجاد لخته های خونی می باشد که ممکن است توسط خون به ریه برسد و تنفس بیمار را دچار مشکل کند که با رعایت دقیق مراقبت های بعد از ابدومينوپلاستي و انتخاب صحیح جراح پلاستیک این عوارض به صفر می رسد.

ابدومینوپلاستی

معایب ابدومینوپلاستی

با عمل ابدومينوپلاستي سلول های چربی از بدن بیمار خارج می شوند و چنانچه این سلول ها مجدد ایجاد شوند تعدادشان بسیار کم است و با توجه به اینکه برای چاق شدن یک ناحیه نیاز به سلول های چربی است بنابراین اگر جراح پلاستیک کار خود را به درستی انجام دهد اصولا امکان برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی وجود نداشته و نه تنها معایبی ندارد بلکه نتیجه خوشایندی نیز برای وی به همراه دارد.

سخن آخر

دکتر سید رضا رفیع فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران از برترین جراحان فوق تخصص پلاستیک استان تهران به شمار می روند که با بهره وری از دانش و آگاهی خود و نیز اشراف به نوین ترین متدهای جراحی پلاستیک ، تاکنون نتایج مطلوب و قابل قبول بی شماری را در زمینه انواع جراحی پلاستیک ترمیمی و زیبایی را برای مراجعین خود به ارمغان آورده اند.